ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Městská knihovna v Poděbradech se vrací na Jiřího náměstí

17.03.2016

Poděbrady (Nymbursko) 17. března - Poděbrady dnes představily rekonstruované prostory městské knihovny, která se vrací do historické, památkově chráněné budovy staré radnice na Jiřího náměstí. Stavební práce stály 18,5 milionu korun, z čehož 15,5 milionu pokryla krajská dotace z Regionálního operačního programu, vnitřní vybavení město přišlo na další dva miliony korun. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení knihovny.

Novinkami jsou zpřístupněné podkroví, které bude sloužit jako dětská část knihovny, venkovní čítárna a audiokoutek. Při rekonstrukci město sanovalo i zatopené renesanční sklepy, pro něž zatím využití hledá. Veřejnosti by knihovna měla být zpřístupněna nejpozději v červnu.

"Základní rozpočet činil 28,344.000 korun. V tom jsou zahrnuty veškeré práce - projektové, inženýrské, přeložka elektrického zařízení, archeologické a dendrochronologické průzkumy nebo diagnostika budovy," řekla Valentina Lisková z investičního odboru města.

Budova staré radnice, kde knihovna sídlila i dříve, byla dlouhodobě v tak špatném stavu, že byla potřeba zásadní rekonstrukce. Poslední rok a půl našla knihovna azyl v budově Pentagonu naproti nádraží, již předtím ale více než dva roky fungovala v omezeném provozu. "V oddělení pro dospělé spadly stropy, takže jsme ho museli přemístit do sálu. Tím jsme ovšem přišli o možnost pořádat různé akce jako besedy apod.," řekla zástupkyně ředitele knihovny Vladimíra Zemánková.

Městská knihovna má ve svém fondu přes 70.000 knižních svazků, dalších 4500 titulů obsahuje audiosekce. "Jsme rádi, že se nevyplnila předpověď těch, kteří tvrdili, že s nástupem elektronických zařízení zájem o knihy a knihovny opadne," řekl ředitel knihovny Roman Vlasák, podle nějž je zájem lidí velký. "Město má asi 14.000 obyvatel, registrovaných dospělých čtenářů jsou 2000 a dalších 600 eviduje dětské oddělení," řekl Vlasák. O čtečky knih, které knihovna také půjčuje, valný zájem není, roste ale poptávka po audioknihách.

Poděbradská knihovna svůj knižní fond průběžně modernizuje. "Od města na nákup knih dostáváme každoročně 450.000 korun, které se snažíme využít beze zbytku tak, abychom mohli čtenářům nabídnout všechny knižní novinky," řekla Zemánková.

Důvodem, proč opravená a nábytkem vybavená budova nemůže veřejnosti sloužit už nyní, je fakt, že od 1. února se knihovna stala organizační složkou města a musí být vybudováno síťové propojení s budovou městského úřadu. To by podle Vlasáka mělo být hotové do léta.

Dům sloužil jako radnice od roku 1775 až do druhé světové války. Naposledy byla budova upravována v roce 1814, kdy byla přistavěna věž sloužící jako zvonička. Nad vchodem je pamětní deska obrozeneckého básníka a dramatika Františka Turinského, který se ve městě narodil.

(čtk)