ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mladoboleslavský hangár ozvláštnil Muž ve větru

17.03.2016

Mladá Boleslav 17. března - Na stěnu hangáru mladoboleslavského aeroklubu bylo instalováno poslední dílo z Metalového sympozia 2013 nazvané Muž ve větru. Netradiční skulpturu vytvořil německý umělec Martin Konietschke. Prostřednictvím webových stránek města o tom informoval vedoucí Infocentra Mladá Boleslav Gérard Keijsper, jenž je zároveň hlavním organizátorem a tahounem setkávání sochařů v Mladé Boleslavi na Metalových sympoziích. Další se bude konat letos.

Ostatní čtyři díla z Metalového sympozia 2013 jsou již vystavena na zahradě Kliniky Dr. Pírka, jiné práce ze sympozií jsou na dalších místech ve městě. Zřejmě nejznámější je kovová žirafa před pavilonem Ekocentra Zahrada DDM v Jaselské ulici. Vytvořil ji švédský autor Niklas Fannick.

Metalové sympozium je mezinárodní akce, při které mohou zájemci sledovat tvorbu uměleckých kovářů z různých zemí Evropy. Kovové sochy jsou pak rozmístěny po městě. Jeho první ročník byl v roce 2013, od té doby se koná pravidelně v areálu mladoboleslavské průmyslové školy.

Sympozium má za cíl každý rok oživit a zhodnotit Metalovou cestu Mladou Boleslaví a pomalu vytvořit uměleckou galerii ve veřejném prostoru. Cesta vznikla v roce 2011, audiovizuální panely z kovářské dílny Davida Szalaye ve třech jazycích upozorňují turisty na významné pamětihodnosti. Upoutávky z patinované oceli odkazují k dějinám Mladé Boleslavi, která je s kovem spojena hlavně díky dlouholeté tradici výroby automobilů.

(čtk)