ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nový zimní stadion v Jičíně čeká dostavba

16.03.2016

Jičín 16. března - Zimní stadion v Jičíně, který funguje od roku 2011, čeká stavební úprava za 5,3 milionu korun bez DPH. Stadion nyní při počasí s teplotami nad nulou trápí vlhko a mlha, na dřevěných nosných konstrukcích se tvoří plísně. Úpravy by stadionu měly zajistit bezproblémový provoz. Město na stavbu získalo od kraje dotaci dva miliony korun, úpravy by měla jako vítěz soutěže udělat firma Matex HK. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Magdaléna Doleželová.

Město stadion za zhruba 100 milionů korun postavilo kvůli úsporám bez klimatizace. Pro zajištění přirozeného odvětrávání projektanti nechali dva rohy stadionu bez stěn. Provoz stadionu ale ukázal, že toto řešení správné klima v hale nezajistí. Sražená vlhkost je tak veliká, že ze stropních konstrukcí voda kape na led, kde mrzne a dělá hrboly.

Stavební úpravy by firma Matex HK měla zahájit v dubnu a hotovo by mělo být v srpnu, aby bruslařská sezona mohla v září či v říjnu začít. Stavbaři by měli halu v obou obloucích uzavřít. Dále se počítá zejména s protažením střechy k novému betonovému soklu, osazením vrat pro výjezd rolby, úpravě konstrukce nástupní galerie, úpravě větrání a odvlhčování haly.

O uzavření stadionu v rozích a instalaci vzduchotechniky se mluvilo už při projektování stadionu. Později se ale ukázalo, že původní projekt uzavření se použít nedá a město jej muselo nechat přepracovat.

Stadion vznikl v letech 2010 až 2011 zastřešením chlazené ledové plochy pod hrází rybníku Kníže, součástí byla i výstavba objektu zázemí a restaurace. Na novém stadionu původně zůstala i stará strojovna chlazení, kterou město nákladem 8,57 milionu korun bez DPH rekonstruovalo loni.

(čtk)