ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Muzeum Kroměřížska chystá rozsáhlou rekonstrukci

16.03.2016

Kroměříž 16. března - Muzeum Kroměřížska chystá rozsáhlou rekonstrukci, díky které vznikne nový vstupní prostor se zázemím pro návštěvníky i nové výstavní prostory. Muzeum pracuje na studiích a projektech, aby mohlo žádat o dotaci z evropských fondů, řekl ČTK jeho ředitel Jiří Stránský. Náklady přesáhnou odhadem 20 milionů korun.

"Prostředí pro návštěvníky bude vstřícnější, nové bude zázemí, bezbariérový přístup i sociální zařízení. Některé části budovy se naposledy opravovaly před 40 lety, takže jejich životnost postupně dochází. Vzniknou i nové expozice a výstavní prostory. Bude to veliký a zásadní zásah, který by měl přilákat více návštěvníků," poznamenal Stránský.

Bezbariérový přístup, který do některých částí muzea chybí, zajistí nový výtah v dvorním traktu. Nové výstavní a expoziční prostory vzniknou v místech, kde byla dříve kotelna a nyní jsou tam sklady a dílna. Pokud muzeum, které je příspěvkovou organizací Zlínského kraje, získá dotaci, práce by mohly začít v příštím roce a hotovo by mohlo být v roce 2018.

Rekonstrukce vyřeší i problém, který přinese ztráta části stávajícího největšího výstavního prostoru muzea, Galerie v podloubí, která se nachází ve vedlejším domě patřícím soukromému majiteli. "Nové prostory, které vzniknou, budou jen o trochu menší," uvedl Stránský a dodal, že nájemní smlouva na část Galerie v podloubí muzeu vyprší na konci roku 2017.

Součástí rekonstrukce by měl být i vznik nové stálé expozice, která nahradí tu současnou, nazvanou Příroda a člověk a otevřenou před více než 20 lety. Nová bude zachycovat historii Kroměříže v 19. a do poloviny 20. století. "Začíná to (ústavodárným říšským) sněmem v roce 1848, který byl zásadní nejen pro Kroměříž, ale i pro širší region," popsal ředitel. Expozice zmapuje i školství, architekturu, spolky a osobnosti města.

Muzeum v minulých letech opravilo střechu budovy na Velkém náměstí a přesunulo kotelnu z přízemí do podkroví objektu. V roce 2009 otevřelo novou archeologicko-historickou expozici v podzemí budovy a o dva roky dříve i nový sbírkový depozitář, který vznikl opravou bývalé kuchyně v někdejším areálu Žižkovských kasáren, tedy na nynějším Hanáckém náměstí.

(čtk)