ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Obytná výstavba v USA rostla nejrychleji za pět měsíců

16.03.2016

Washington 16. března - Výstavba obytných nemovitostí ve Spojených státech v únoru po dvouměsíčním poklesu oživila a rostla nejrychlejším tempem za pět měsíců. Ukazatel budoucí aktivity v podobě vydávání stavebních povolení ale zůstal slabý, vyplývá z dnešních údajů ministerstva obchodu USA. Sektor bydlení byl loni jedním z tahounů růstu největší světové ekonomiky.

Celoroční tempo zahajované výstavby obytných realit se proti předešlému měsíci zvýšilo o 5,2 procenta na 1,18 milionu obytných jednotek. Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že tempo výstavby dosáhne 1,15 milionu jednotek. V meziročním srovnání byla stavební aktivita vyšší o 30,9 procenta.

Ukazatel počtu nových povolení k výstavbě, který naznačuje budoucí vývoj, se v únoru snížil o 3,1 procenta na celoroční tempo 1,17 milionu. Růst tak nezaznamenal už třetí měsíc po sobě. Pokračující pokles stavebních povolení by mohl signalizovat potíže celého odvětví, ekonomové však vesměs předpokládají, že sektor bydlení bude letos dál silně růst.

Trh obytných realit je jednou z klíčových součástí největší světové ekonomiky. Loni prodej nových domů v USA vzrostl o 14,5 procenta a dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2007, kdy se americký realitní trh propadl do krize.

Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí celoročně přepočtený růst na jedno procento z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala ekonomika růst o 2,4 procenta.

(čtk)