ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Začala konference Evropský habitat

16.03.2016

Praha 16. března - Zajištění dostupného bydlení pro obyvatele měst, otázka jejich stárnutí, podpora bezpečné a dostupné veřejné dopravy nebo význam veřejných prostor ve městech jsou jen některá témata, o kterých od dneška do pátku bude hovořit na konferenci OSN Evropský habitat v Praze zhruba 50 řečníků. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), jejíž úřad akci zaštiťuje, chce, aby na konci konference zazněly jasné výstupy. Účastní se jí delegáti z 56 převážně evropských zemí.

"Pevně věřím, že to nebude jedna z těch nudných konferencí. Chci životaschopná a funkční města bez vyloučených lokalit. Nechci vybydlená centra," uvedla Šlechtová.

V Praze se setkala skupina států prakticky z celé severní polokoule. Kromě Evropy je zastoupena také Severní Amerika a země střední Asie. "Je to unikátní složení zemí, které mají nejen dlouhou historii, ale vyvíjejí také řadu konkrétních aktivit. Mimo jiné právě v oblasti bydlení a rozvoje měst," dodala ministryně.

Význam měst pro Evropu je podle ní zcela zásadní. "Tento region je domovem pro téměř 1,5 miliardy lidí, což představuje 17 procent světové populace. Nachází se zde přes 260 měst s více než půl milionem obyvatel a vzniká zde přes 40 procent světového HDP," doplnila Šlechtová.

Výstupem z konference má být Pražská deklarace, která bude představovat jeden z regionálních příspěvků pro celosvětový summit Habitat III. Koná se v říjnu v ekvádorském Quitu.

Účastníkem pražské konference je také generální tajemník konference Habitat III Joan Clos. "Dnes žije ve městech 3,5 miliardy obyvatel a předpokladem pro následujících 50 let je jejich dvojnásobek. Je velkou výzvou se na tento nárůst připravit," uvedl Clos.

(čtk)