ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice by mohly koupit budovu pojišťovny

16.03.2016

Pardubice 16. března - Pardubice by měly koupit zhruba za 300 milionů korun administrativní budovu od společnosti ČSOB Pojišťovna na Masarykově náměstí. Radnici by v ní mohla soustředit v budoucnu agendy magistrátu, které jsou nyní na mnoha místech po celém městě. Vyplývá to z informativní zprávy pro zastupitele, kterou ČTK získala. Proti není v zásadě ani opozice, rozhodovat se bude na konci března.

Pořizovací náklady, které ještě musí potvrdit znalecký posudek, jsou sice vysoké, ale výrazně je snižují předpokládané příjmy z nájemného. Pojišťovna si chce v Pardubicích postavit nové sídlo. Než se do něj přestěhuje, platila by městu čtyři až šest let za nájem 20 milionů korun ročně. Další peníze by přinášely příjmy z nájemného od restaurace Bonté a jídelny, které v budově sídlí. Zároveň by radnice mohla časem prodat vyprázdněné budovy, což by jí vyneslo asi 60 milionů korun, další peníze by ušetřila za nájmy kanceláří. Cenu by Pardubice mohly splácet 12 let.

"Podobná příležitost, jakou je nyní nabídka ze strany ČSOB Pojišťovny, se nemusí v krátkodobém ani střednědobém horizontu opakovat," řekl ČTK vedoucí odboru rozvoje a strategie magistrátu Miroslav Čada, který je autorem informativní zprávy. Radnice by mohla s velkou slevou získat i nábytek v budově, výhodou je také dostatek parkovacích míst. Naopak by musela vydat asi 15 milionů korun za stěhování a menší stavební úpravy.

Výstavba nové správní budovy by byla pro město velmi drahá. Nelze na ni získat dotace a bez nich je investice takového rozměru neúnosná.

Obavy z vysokých provozních nákladů budovy, která je podle některých architektů nepovedená, nejsou podle Čady namístě. Byly by sice o něco vyšší než při provozování současných budov úřadu, ale prostory jsou komfortnější a na nákladech se budou podílet téměř z třetiny nájemci.

"Dovedu si tam radnici představit, otázkou je, jestli je to priorita města," řekl ČTK předseda klubu zastupitelů opoziční ODS Petr Klimpl. Před městem stojí v budoucnu odkoupení uzavřené spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví, přestavba letního stadionu nebo spoluúčast na projektech s evropskými dotacemi. Zároveň upozornil na skutečnost, že třetina úředníků Pardubic zatím bezplatně využívá budovu bývalého Okresního úřadu, která patří Pardubickému kraji. Po roce 2023 se podmínky zřejmě změní.

Pokud by Pardubice budovu pojišťovny koupily, ponechaly by si historickou radnici. V ní by zůstaly agendy, které veřejnost nevyužívá, případně by se tam přestěhoval úřad prvního městského obvodu.

O koupi budovy budou zastupitelé jednat 31. března. Město chce také pojišťovnu zavázat, že si v Pardubicích skutečně postaví nové sídlo. Udržení společnosti ve městě je důležité zvláště kvůli zachování asi 600 až 700 pracovních míst.

(čtk)