ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno schválilo nové podmínky pro prodej bytů

15.03.2016

Brno 15. března - Zastupitelstvo Brna dnes schválilo nové podmínky pro privatizaci městských bytů. Brno bude prodávat jen takové domy, u nichž by oprava vyšla na více peněz, než by se do 15 let vrátilo na nájmu. Zbylé si nechá a postupně opraví. To se však nelíbí občanům, kteří nebudou moct privatizovat.

Primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL) už dříve po schválení podmínek radou řekla, že město zjistilo, že u 70 domů se 600 byty je návratnost investice u oprav delší než 15 let, a proto chce město tyto byty prodat, a to za cenu obvyklou. Brno má zhruba 27.000 bytů.

Vokřál má jasné vysvětlení. "Nechceme prodávat majetek, který pro město neznamená zátěž. Chceme začít pracovat na tom, aby se zlepšila kvalita fondu bydlení a aby nebylo hanbou bydlet v městském bytě. K tomu se nastavila tato pravidla," uvedl Vokřál. Dodal, že Brno chce prodat byty, u kterých je finanční náročnost na jejich rekonstrukci nad možnostmi města. "Případný majitel by si s tím mohl poradit. V síti městských bytů chceme nadále ponechat byty v rozumném stavu, kde je vyvážen náš vklad tím, kolik jsou nájmy a výnosnost," dodal Vokřál.

Někteří lidé ale mají zájem byty koupit už delší dobu. "Splnili jsme všechny podmínky, které nám město kladlo. Dům je navíc ve špatném stavu a městská část dala doporučení k jeho prodeji, ale nebudeme mít možnost," řekla Květoslava Fridrichová z bytového domu z ulice Heleny Malířové, která vystoupila i na zastupitelstvu a kritizovala vedení města. "Proč neustále měníte podmínky lidem? Děláte z občanů blázny a hazardujete s nimi. Hnutí ANO vymýšlí vše proti občanům, jaký je pravý důvod?" tázala se Fridrichová.

Vokřál však uvedl, že se koncepce privatizace bytů připravovala dlouho. "Vždy se najdou lidé, kteří budou nespokojení. My jsme říkali, že chceme privatizovat rozumnou část bytů. A prioritou je ponechat si takovou část, abychom byli schopní ufinancovat rekonstrukce, zajistit sociální bydlení a bydlení pro mladé rodiny a reagovat na mimořádné situace," dodal Vokřál.

(čtk)