ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stát bude hledat další využití bývalé polikliniky na Žižkově

15.03.2016

Praha 15. března - Stát bude hledat další využití bývalé polikliniky na Žižkově. Vládní dislokační komise oficiálně ukončila možnost jejího převodu na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která se do objektu v Jeseniově ulici už stěhovat nechce. Praha aktivistům nabídla budovu bývalých jeslí v Michli, ti ji odmítli a zůstávají od 3. března nelegálně v bývalé poliklinice.

"Nyní bude budova nabídnuta ostatním organizačním složkám státu. Pokud se žádná státní instituce o objekt nepřihlásí, přistoupíme k vypsání transparentního výběrového řízení na prodej budovy," sdělil ČTK mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

ÚZSVM neprodloužil aktivistům roční výpůjčku budovy. Argumentoval tím, že budova byla povolená k užívání jako plicní sanatorium, takže její jiné využití je v rozporu se zákonem. Stavební úřad Prahy 3 ale nedokázal kolaudační rozhodnutí dohledat, což squatteři používají jako argument, proč v budově dál zůstávat.

Pražská ČSSD uvažuje o tom, že by se magistrát mohl pokusit objekt v Jeseniově získat pro sebe. Tento návrh podporují i zelení a piráti, proti je ODS i část zastupitelů za ANO. V budově by mohlo sídlit centrum s prostory pro neziskové organizace.

Klinika sbírá 1000 podpisů, aby se problémem na svém březnovém jednání muselo zabývat pražské zastupitelstvo. Požádala také o zapsání jako spolek, aby v budoucích jednání její zástupci mohli vystupovat jako právnická osoba s vlastní suverenitou.

Squatteři budovu v Jeseniově 60 na Žižkově obsadili na konci listopadu 2014, po několika měsících a svolení vlády se jim podařilo objekt si vypůjčit. Smlouva jim skončila 3. března ÚZSVM minulý týden podal policii podnět, aby prošetřila, jestli obsazením budovy neporušují zákon. Podle squatterů padlo i trestní oznámení kvůli podvodu ohledně nedohledatelného kolaudačního rozhodnutí.

Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. V budově dál funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky a koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili a nechali připojit vodu a elektřinu. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.

Budovu v únoru napadli maskovaní lidé kameny a pyrotechnikou, městská část Praha 3 poté napsala dopis vládě, aby zajistila bezpečí a pořádek.

(čtk)