ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Blansko připravuje stavbu mostu

15.03.2016

Blansko 15. března - Do konce roku 2018 chce mít Blansko vykoupeny pozemky pro přemostění Svitavy do Starého Blanska, které zároveň umožní mimoúrovňové křížení s hlavní železniční tratí. Současně chce mít společně s Jihomoravským krajem vypracovanou projektovou dokumentaci, aby bylo možné na přípravu bezprostředně navázat samotnou stavbou, řekl dnes na tiskové konferenci starosta Ivo Polák (ČSSD).

Krajští radní kvůli této stavbě za 180 milionů korun schválili memorandum o spolupráci mezi městem a krajem, schválit je musí ještě blanenští zastupitelé. Projektovou dokumentaci zaplatí napůl, město budou stát výkupy pozemků zhruba sedm až osm milionů. "Neměl by s tím být problém s výjimkou jednoho vlastníka, kde budou jednání pravděpodobně složitější," uvedl Polák.

S houstnoucí železniční dopravou na hlavním koridoru mezi Prahou a Brnem i s vyšším počtem aut na silnicích jsou potíže ve městě čím dál větší. Před závorami zůstávají často stát v koloně desítky aut. "Ztěžuje to život občanům, podnikatelům, kteří jezdí do průmyslové zóny, a hlavně hasičům a záchranářům," řekl Polák. Pokud se most postaví, bude to největší dopravní stavba v Blansku v novodobé historii. Peníze by se měly čerpat i z evropských fondů.

Přemostění hlavní trati je podle odborníků jediným řešením neuspokojivé dopravní situace. Most bude na jedné straně navazovat na ulici Svitavskou, ve Starém Blansku vznikne kruhový objezd. Na mostě má být i chodník pro pěší.

(čtk)