ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stavebnictví v ČR kleslo o deset procent

15.03.2016

Praha 15. března - Stavební produkce v Česku v lednu meziročně klesla o 10,4 procenta po prosincovém revidovaném růstu o 3,3 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Stavebnictví tak zaznamenalo největší pokles od června 2013. Podepsalo se na tom mimo jiné pozemní stavitelství, kde se produkce snížila o 13,1 procenta.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů bylo stavebnictví v prvním měsíci roku nižší o 7,9 procenta. Letošní leden měl proti loňskému o jeden pracovní den méně. Stavebnictví pomáhaly inženýrské stavby, produkce v tomto oboru se na rozdíl od pozemního stavitelství zvýšila o 0,8 procenta.

"Čísla signalizují, že vzestup stavební výroby loni na jaře a začátkem léta byl spíše přechodného rázu. Způsobilo jej dočerpávání prostředků z evropských fondů, které zhusta mířily na projekty v oblasti inženýrského stavitelství," uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. V současnosti podle něj tento efekt doznívá. "Během loňska se jednu chvíli zdálo, že útlum v oblasti pozemního stavitelství může být dát jen přesunem kapacit do stavitelství inženýrského. Nyní se ukazuje, že tato domněnka byla příliš optimistická," doplnil Kovanda.

"Lednový pokles je důsledkem podstatně menšího objemu zásoby dosud neprovedených prací, což bylo zřetelné už od poloviny loňského roku a hodnota uzavřených zakázek trvale klesala. Proto lze očekávat, že pokles bude pokračovat i v příštím období. Naznačuje to především lednová stagnace v inženýrském stavitelství, které bylo trvale tahounem růstu," dodal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

ČSÚ dnes zároveň zveřejnil zrevidované údaje za rok 2015. Stavebnictví loni meziročně vzrostlo o 7,1 procenta, původně ČSÚ počítal se zvýšením o 5,5 procenta. "Je to důsledek administrativních dat u menších podniků pod 20 zaměstnanců," řekla ČTK vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Počet bytů, které se v lednu začaly stavět, se meziročně zvýšil o 35,9 procenta na 1881. Dokončeno jich bylo o 11,8 procenta více než v lednu 2015, tedy 2242.

Úřady vydaly 5325 stavebních povolení, což je meziročně o procento více. Orientační hodnota povolených staveb vzrostla o 45,5 procenta na 18,9 miliardy korun.

(čtk)