ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

O Lázně Dolní Lipová se zajímá nový investor

15.03.2016

Jeseník 15. března - O majetek zkrachovalé společnosti Schroth, která do konce roku 2013 provozovala Lázně Dolní Lipová na Jesenicku a má milionové dluhy, se zajímá nový investor. Zájemce už složil rezervační zálohu a věřitelé souhlasí s přípravou prodeje majetku, řekl dnes ČTK insolvenční správce společnosti Schroth Jiří Kocvrlich. Jméno investora zatím nezveřejnil. Nového majitele by lázně mohly mít na jaře.

"Věřitelský výbor mi dal souhlas k tomu, abych pracoval na dokumentaci k prodeji. Myslím si, že v dubnu bychom to (prodej lázní) mohli uzavřít, pokud se všechno podaří tak, jak se plánuje," uvedl Kocvrlich. Loni se majetek lázní navzdory zájmu dvou potenciálních investorů nepodařilo prodat. Cena nabízená za opuštěné lázeňské budovy totiž byla nižší než částka určená znalcem. Věřitelé společnosti SCHROTH proto transakci tehdy neschválili a budovy byly nabídnuty znovu k prodeji.

Znalec lázeňské budovy ohodnotil na 35 milionů korun a movitý majetek na dva miliony korun. Věřitelé přihlásili pohledávky v celkové hodnotě 18,6 milionu korun, z toho deset milionů připadá na zajištěné pohledávky. "Ze zpeněžení budou stoprocentně uspokojeny pohledávky zajištěných věřitelů, pohledávky za podstatou a lze předpokládat, že i pohledávky nezajištěných věřitelů," napsal minulý týden Kocvrlich soudu.

Vedení společnosti Schroth před prohlášením konkurzu jednalo s několika zájemci ohledně možného pronájmu či prodeje areálu, avšak vhodného investora nenašlo. Lázně se rozléhají na třech hektarech a čítají zhruba 20 budov, z toho osm je léčebných domů.

Insolvenční návrh na firmu Schroth na začátku loňského roku podala ČSOB. Firma Schroth kvůli nevyplaceným mzdám čelila insolvenčnímu řízení už předloni, soud ale tehdy návrh zamítl. ČSOB v insolvenčním návrhu uvedla, že firma včas nesplatila zhruba sedmimilionový úvěr, a nyní tak bance včetně úroků dluží 8,2 milionu korun. Úvěr je zajištěn některými lázeňskými budovami a pozemky.

Své pohledávky přihlásili vedle ČSOB také někteří bývalí zaměstnanci lázní. Připojila se i obec Lipová-lázně, které společnost Schroth dluží téměř 50.000 korun za lázeňský poplatek.

Vedení Lázní Dolní Lipová rozhodlo o ukončení jejich provozu v roce 2013 kvůli špatné ekonomické situaci. Firma tehdy vykázala desetimilionový propad. Lázně téměř s dvousetletou historií kvůli tomu propustily všech 44 stálých zaměstnanců.

Do lipovských lázní se jezdili léčit hlavně lidé trpící kožním onemocněním. Lázním, které byly založeny v roce 1829, zlomila vaz závislost na platbách pojišťoven. Právě jejich šetření se odrazilo na počtu klientů, který klesl až o 70 procent.

(čtk)