ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kolín vybuduje sociální byty pro matky v nouzi

14.03.2016

Kolín 14. března - Kolín chce ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování vybudovat sociální byty. Přednostně by byly určeny pro matky s dětmi a handicapované. ČTK to dnes řekl místostarosta Tomáš Růžička. Náklady doposud nejsou vyčísleny,

"Část bytového fondu ve vlastnictví města chceme přestavět na sociální byty. Projekt máme zahrnutý ve strategickém plánu, připravujeme projektovou dokumentaci. Vše teď závisí na výzvě ministerstva práce a sociálních věcí, respektive přidělení dotace," řekl Růžička. Ministerstvo by podle něj mělo výzvu k budování takových bytů vypsat v průběhu letošního března, další pak v lednu 2017. Město se na budování sociálních bytů spolupodílí deseti procenty nákladů.

"Nyní máme vytipovanou nemovitost v Tovární ulici na Zálabí, kde by z jedenácti holobytů mělo vzniknout šest bytových jednotek pro matky s dětmi. Nebude-li v březnu vypsána výzva, zvážíme, co dál. Budeme hledat jinou cestu, třeba i vlastní, ale museli bychom ji zahrnout do finančního plánu města," vysvětlil Růžička.

Holobyty původně sloužily obyvatelům, které radnice kvůli neplacení nájmu z městských bytů vystěhovala. Podle tehdejší právní praxe musel vlastník bytu, tedy město, takovému člověku poskytnout přístřeší na překlenutí doby, než si najde jiné bydlení. "Tato povinnost s novým občanským zákoníkem odezněla, proto tyto holobyty nepotřebujeme a můžeme je přestavět na sociální bydlení," uvedl Růžička. Dodal, že právě pro matky s dětmi se hodí i vybraná lokalita - je v klidné části města. Ženy by byty obývaly maximálně dva roky a podmínkou je spolupráce se sociálním odborem města.

Další skupinou obyvatel, jejichž bytovou situaci chce kolínská radnice řešit, jsou handicapovaní. "Letos bychom chtěli přestavět pět bytů na plně bezbariérové sociální byty, příští rok dalších pět," řekl místostarosta.

Město Kolín nyní vlastní přibližně 1850 bytových jednotek, nájemné zde činí 60 korun za metr čtverečný.

(čtk)