ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Přerovský skanzen se rozšířil o nová stavení

14.03.2016

Přerov nad Labem (Nymbursko) 14. března - Skanzen v Přerově nad Labem rozšířila nová stavení. V dolní části areálu vzniklo pět nových staveb lidové architektury, které jsou již zpřístupněny k nahlédnutí. Historické budovy se nyní dovybavují dobovým mobiliářem, kompletně zařízená je zatím světnice kováře. Náklady na práce činily 12,5 milionu korun. ČTK to řekl ředitel Polabského muzea Jan Vinduška. Většinu zaplatily evropské fondy, zbytek Středočeský kraj.

Dostavba skanzenu začala loni v únoru, vedle nových staveb udělali dělníci terénní úpravy kolem objektů, vznikly nové vitríny, informační panely nebo navigační systém pro návštěvníky. Návštěvníci zde nyní najdou devět chalup, čtyři stodoly, kapličku a funkční sušárnu.

Podle Vindušky se budou nová stavení využívat i k ukázkám řemesel a doprovodnému programu. Ve skanzenu se nyní koná tradiční výstava Jaro na vsi, která potrvá do 17. dubna. Návštěvníci si mohou prohlédnout i nově dostavěnou část skanzenu s památkově chráněnou chalupou z Oskořínku, kapličkou, kovárnou a dvěma stodolami, v nichž se připravují nové expozice. "Novou kapličku vysvětí na Velikonoční pondělí místní farář," řekla ČTK Marie Křížová z přerovského skanzenu.

Ve velkém výstavním sále v bednárně je po celou sezonu výstava lidových krojů ze středního Polabí připravená z vlastních bohatých textilních sbírek.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem patří k nejstarším v Evropě. Jeho rozšíření se plánovalo několik let. Muzeum v přírodě návštěvníkům lidové architektury ukazuje kulturu vesnice středního Polabí od první poloviny 18. století.

(čtk)