ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Moravská Třebová rozhodla o demolici bývalé nemocnice

14.03.2016

Moravská Třebová (Svitavsko) 14. března - Zastupitelstvo Moravské Třebové na Svitavsku dnes rozhodlo o demolici bývalé nemocnice. Stavba je více než deset let bez užitku, dva investoři své plány neuskutečnili. V objektu pětkrát hořelo a je v havarijním stavu. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Dagmar Zouharová.

"Demolice bude provedena, když na to město bude mít peníze. Bude vypsané výběrové řízení na demoliční firmu. Teď jde o to, jaké oni napočítají náklady," řekla Zouharová.

Budova dlouhodobě chátrá a je útočištěm pro bezdomovce. Tři roky jsou v některých částech propadnuté stropy a zřícení hrozí nejspíš na dalším místech. Budova má poničená okna a dveře, narušené nosné trámy a zatéká do ní. Hasiči v minulosti vyjížděli do objektu kvůli pěti drobnějším požárům.

"Naposledy tam hořelo asi před měsícem. Byla tam umístěna fotopast a někoho se podařilo identifikovat, takže to bude mít nejspíš dohru v trestním řízení," řekla Zouharová.

Nemocnice s půdorysem ve tvaru písmene U pochází z počátku 20. století. Před více než deseti lety objekt radnice koupila za čtyři miliony korun od pardubického hejtmanství. Město zvažovalo, že tam zřídí za evropské dotace kongresové centrum, ale dotace byly nízké.

Radnice chtěla poté bývalou nemocnici prodat za stejnou cenu, za jakou ji pořídila. První investor plánoval budovu opravit na luxusní byty pro seniory, později projekt přepracoval na dům se sociálními službami. Další zájemce uvažoval o gynekologické klinice a genetickém pracovišti, poté změnil své návrhy na dům pro penzisty.

(čtk)