ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V bývalých kasárnách v Lounech začali vařit pivo

13.03.2016

Louny 13. března - V bývalých kasárnách v Lounech se vaří v tancích první zkušební várka piva. Kapacita je 10.000 hektolitrů ročně a sloužit bude nejen pivovaru v nedalekém Zichovci, ale i sládkům bez zázemí. Majitelé budou nabízet desítku, dvanáctku i speciály, v budoucnu také piva dozrávající v dubových sudech po destilátech. ČTK to řekl majitel Jan Husák.

Pivovar s moderní technologií, který je vybaven poloautomatickou stáčečkou na skleněné lahve bude pokrývat poptávku, kterou už nestačil obsloužit pivovar v Zichovci nedaleko Slaného. "Jeli jsme na plnou kapacitu, loni jsme uvařili 850 hektolitrů, proto jsme hledali místo, kam bychom se mohli rozšířit. Návratnost investice počítá Husák na zhruba 15 let.

Kasárna prošla kompletní rekonstrukcí, se kterou pomáhal architekt Jaromír Veselák. Hospoda v nich sice nebude, ale prodejna nabídne kompletní sortiment od desítky přes dvanáctku, speciály i tmavá piva. "Používáme chmel z žatecké oblasti a i další suroviny jsou výhradně místní," uvedl sládek František Šmíd.

Moderní provoz si budou moci vyzkoušet i jiní sládci. "Poskytneme volnou kapacitu takzvaným létajícím pivovarům, což jsou šikovní sládci, kteří nemají vlastní pivovar," vysvětlil Ondřej Husák. "Můžeme nabídnout vaření se spodním i svrchním kvašením, máme i chlazené sklady," doplnil.

Čepované pivo z Loun budou možná časem moci vyzkoušet i obyvatelé okolních vesnic, kde hospoda není. Firma totiž plánuje vyrážet na okružní jízdy s pivobusem. "Mapujeme teď okolí a obce, kam bychom mohli přijet, na dvě hodiny zaparkovat a nabídnout místním pivo," uvedl Jan Husák mladší. S nízkopodlažním pivobusem plánuje firma jezdit i na festivaly či různé narozeninové oslavy, posezení uvnitř je zhruba pro 20 lidí.

V plánu mají majitelé stavět pivní sklepy na dubové sudy po whisky či brandy, v nichž by zrálo pivo. Novinkou bude také půllitr, jehož návrh zadala firma ve spolupráci s Ústavem průmyslového designu na Fakultě architektury při ČVUT Praha. Do soutěže se přihlásilo 80 studentů. Do finále postoupí tři, podle kterých bude vyroben skleněný prototyp.

První pivo přímo v pivovaru v Lounech si budou moci lidé koupit v nejbližší době. Konkrétní termín se zdráhal Jan Husák vyřknout, neboť ho už několikrát posouval.

Várečné právo dostaly Louny v roce 1250, na přelomu 19. a 20. století se pyšnily jedním z nejmodernějších pivovarů v Čechách. Jeho historie skončila uzavřením před šesti lety. Teď jsou ve městě dva malé restaurační pivovary.

(čtk)