ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zlepšit život na sídlištích chce Chomutov s vládní agenturou

11.03.2016

Chomutov 11. března - Zlepšit život na sídlištích a postarat se o děti z chudších rodin chce chomutovská radnice. Pomoci městu má vládní Agentura pro sociální začleňování. Zapojeni do aktivit mezi panelovými domy budou zástupci vlastníků bytů, neziskové organizace, školy, úřad práce i policie. ČTK o zahájení spolupráce a agenturou dnes informoval mluvčí města Jan Rödling.

Vládní úředníci vybrali Chomutov jako jedno z měst, ve kterém zavádí takzvaný koordinovaný přístup. "Ten s sebou přinese až desítky milionů korun, kterými bude možné v Chomutově podpořit třeba zlepšení života na sídlištích či investovat do odborného personálu základních škol," uvedl Rödling. Náměstek primátora Marian Bystroň dodal, že koordinovaný přístup by měl do čerpání dotací "přinést zdravý rozum a zajistit, že peníze půjdou jen tam, kde jsou skutečně třeba". Nemělo by se tak už podle něj stávat, že projekty budou vznikat jen kvůli možnosti čerpat dotace.

Agentura už jednou s městem spolupracovala. Do Chomutova přišla v roce 2008, o čtyři roky později působnost ukončila. Její tehdejší ředitel Martin Šimáček jako důvod uvedl to, že město odkládalo přijetí strategických dokumentů. Vedení města tvrdilo, že si agentura přivlastnila práci úředníků, pracovníků neziskových organizací a škol. Chování agentury označilo tehdejší vedení města za arogantní.

Teď agentura uspořádala v Chomutově první setkání se zástupci města, neziskových organizací, škol, úřadu práce, městské i státní policie.

Cílem Chomutova je hlavně zlepšit život na sídlištích, kde se pohybují spekulanti s bydlením pro chudé. "Je smutné sledovat, jak chomutovští starousedlíci ze sídlišť mizí. Byty jejich bývalých sousedů totiž skupují podnikatelé profitující na dávkách, které stát vyplácí na bydlení lidem v obtížné sociální situaci. Sociální napětí a sousedské neshody jsou v některých domech už bohužel každodenním standardem, a to musíme zlepšit," uvedl Bystroň.

Peníze by chtělo město využít na zaplacení domovníků v panelových domech, zapojení nezaměstnaných do úklidu sídlišť, asistenty a psychology ve školách. "V Chomutově se překvapivě mnoho dětí z chudých rodin vzdělává ve školním programu pro žáky s lehkou mentální poruchou. Děti z ekonomicky slabých rodin někdy nedostávají od svých rodičů dostatečnou pomoc a podporu při přípravě do školy. Pokud tuto podporu zajistíme, umožníme řadě těchto dětí vzdělávání v běžných školách," dodal náměstek.

S vládní agenturou už na severu Čech spolupracují Děčín, Most či Ústecký kraj.

(čtk)