ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Opava chce jednat s Crestylem o osudu Slezanky

11.03.2016

Opava 11. března - Představitelé opavského magistrátu chtějí ještě jednat se společností Crestyl o osudu chátrajícího areálu nákupního střediska Slezanka v centru města. Firma před časem oznámila, že už s objektem ve svém projektu Central Opava nepočítá. Nákupní zónu hodlá vybudovat v těsném sousedství. Firmě to umožňuje smlouva, kterou má s městem uzavřenou. Primátor Radim Křupala (ČSSD) připustil i možnost, že by město nakonec usilovalo o zrušení této smlouvy.

Opava před lety uzavřela smlouvu s Crestylem, která umožňuje stavbu obchodního areálu Central Opava nedaleko Horního náměstí. S tímto projektem část veřejnosti nesouhlasí. Pro nezastavěné plochy by chtěli najít jiné využití. V posledních letech se hovořilo i o tom, že Crestyl do projektu zakomponuje i chátrající a nevzhledné obchodní centrum Slezanka, které městu patří. K veřejnosti se nyní přidala i část zastupitelů, kteří by uvítali, aby Crestyl v Opavě vůbec nestavěl.

"Budeme s firmou ještě jednat," řekl primátor. Dodal, že na dalším postupu se ale nejdříve bude muset shodnout koalice řídící opavskou radnici. Připustil, že názory uvnitř koalice se různí. Někteří její zástupci by rádi od smlouvy odstoupili, jiní by zase chtěli Slezanku do plánovaného obchodního centra zakomponovat. Křupala předpokládá, že o dalším postupu bude v dubnu hlasovat zastupitelstvo.

Zástupci radnice počítají i s tím, že v případě zrušení smlouvy město zaplatí firmě náklady, které jí s projektem vznikly. Rozhodně ale nechtějí platit ušlý zisk. Mluvčí developerské společnosti Ondřej Micka ČTK řekl, že firma je přesvědčena o tom, že Opava nákupní zónu v centru potřebuje. S městem je firma ochotna dál jednat. "Pokud je ale město jiného názoru a nechce, abychom náš projekt vůbec realizovali, vyslechneme si jeho požadavky a důvody," řekl. Výši případné náhrady je ale podle něj nyní předčasné řešit.

Předchozí vedení města nevzhlednou budovu Slezanky na centrálním Horním náměstí koupilo v roce 2008 od soukromého vlastníka. Tehdy zástupci Opavy vyjádřili ochotu investovat do opravy budovy či jejího zbourání a výstavby nového centra. Na zaplacení kupní ceny si město vzalo úvěr 270 milionů korun. Centrum pak dlouho bylo téměř prázdné, až v roce 2012 se podařilo najít zájemce. Šlo o společnost BQZ Moravia patřící do skupiny Mint. Nájemce ale nebyl schopen hradit osmimilionový roční nájem a městu dlužil dva miliony korun. Radnice proto rozhodla o vypovězení smlouvy.

Obchodní centrum Slezanka je panelová budova postavená na místě, kde v 17. století stály starobylé domy. Blok se sídlištní podobou navazuje na historickou zástavbu centra a sousedí s gotickým chrámem.

(čtk)