ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Středočeská muzea mají získat nové prostory

11.03.2016

Praha 11. března - Středočeská muzea a další kulturní a vědecké instituce mají získat nové depozitáře a expozice vybudované za peníze z evropských fondů. Náklady budou několik stovek milionů korun. Počítá se například s výstavbou depozitářů berounského muzea nebo Středočeské vědecké knihovny v Kladně, vytvořením expozice a depozitářů v areálu hradenínské tvrze či vznikem multimediální expozice v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech, řekl dnes ČTK krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).

Kraj usiluje o peníze z Integrovaného regionálního operačního programu. "Čerpání se dá teoreticky otevřít letos, ale pokud se týká muzeí, podávají se žádosti do konce července. Pak bude nějaké hodnocení a teprve se bude soutěžit. Takže tento rok ještě vlastní stavby nebudou. Termín dokončení je konec roku 2021, takže času je dost," uvedl Štefek.

Zhruba za 70 milionů korun se má vybudovat nový depozitář pro Muzeum Českého krasu v Berouně, který by měl vyřešit uchovávání sbírek na více než deset let dopředu. Vznikne v budově, kterou kraj odkoupil a která se bude rekonstruovat a vybavovat. Musí se vybudovat například nové schodiště. "Muzeum do vyhovujících podmínek přestěhuje sbírky, které má teď porůznu. Efektivněji se uloží sbírkové předměty," uvedl radní.

Za více než 120 milionů Kč má také vzniknout nový depozitář Středočeské vědecké knihovny v Kladně. "Opustili bychom místa, kde jsme v nájmu nebo kde jsou nevyhovující prostory, všechno by se přesunulo do jednoho depozitáře a ještě by tam byl prostor na 20 let na další knižní fondy," řekl Štefek.

Kolem 70 milionů korun by mělo jít také na vybudování expozic a depozitářů v areálu středověké tvrze Hradenín v Plaňanech na Kolínsku. Vzniknou ale zřejmě jen ve stodole a dalších objektech kolem tvrze. "Dohadování s památkáři trvá dlouhou dobu, ale my výstupy musíme mít do doby podání žádosti. Proto není asi reálné dělat expozice přímo ve středověké baště," uvedl Štefek. Zastřešena byla podle něj ve tvrzi zatím jen hlavní věž.

Zároveň se uvažuje o druhé fázi dostavby skanzenu v Kouřimi na Kolínsku a připravuje se zhruba za pět milionů korun multimediální expozice v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech na Kladensku, která by měla být zpřístupněna k výročí 100 let od vzniku Československa.

(čtk)