ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mölnlycke staví v Havířově továrnu

08.03.2016

Havířov (Karvinsko) 8. března - Zástupci švédské společnosti Mölnlycke Health Care společně s moravskoslezskými politiky dnes v Havířově poklepali základní kámen nové továrny, která by do roku 2020 měla zaměstnat až 300 lidí, zejména žen. Továrna se v areálu po bývalém Dole Dukla staví už několik měsíců, vyrábět má začít příští rok v květnu. Firma vyrábí speciální chirurgické sety. Hodnota investice dosáhne téměř 1,6 miliardy korun, řekl generální ředitel výrobních závodů Mölnlycke Health Care ProcedurePak Emmanuel Michael Chilaud.

"Poptávka po našich produktech dlouhodobě roste, což je určitě pozitivní, a my na to musíme reagovat," uvedl Chilaud.

Společnost v regionu působí už od roku 2002, kdy otevřela závod v průmyslové zóně Nové Pole v Karviné. "V současnosti tam přes 700 zaměstnanců vyrobí ročně více než pět milionů jednorázových chirurgických setů ve více než 14.000 konfiguracích," řekl Chilaud. Havířovský závod má vyrábět dalších pět milionů setů ročně a má firmě zároveň pomoci zkrátit čas dodávek.

Karvinská továrna zaměstnává především ženy a nejinak tomu bude i v Havířově. Podle havířovského primátora Daniela Pawlase (KSČM) bude zájemkyň dost. "Myslím, že právě ženy mají celkem velké problémy sehnat v tomto regionu práci," řekl primátor.

Potíže podle něj mají například vdovy po hornících, které byly celý život v domácnosti a nyní žijí jen z důchodu po manželovi. "Takže je důležité, aby i ženy se zapojily do pracovního procesu a vydělávaly si prakticky na důchod," řekl Pawlas. Slezské město nabídlo investorovi ubytovací kapacity a je ochotno vybudovat v blízkosti závodu školku.

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji činila na konci února 8,5 procenta. Úřady práce v kraji evidovaly na konci měsíce mezi uchazeči o práci 34.443 žen, jejich podíl mezi nezaměstnanými byl 47,5 procenta.

Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) je nová továrna důkazem toho, že i brownfieldy (bývalé průmyslové areály) po hornické činnosti jsou schopny pojmout nové investice. "Celá průmyslová zóna má cca 30 hektarů, z toho využitelných nějakých 25, protože zbytek jsou obslužné komunikace. Mölnlycke má deset, to znamená, ještě minimálně jeden podobně velký závod zde místo najde," řekl Novák.

Mölnlycke Health Care se sídlem v Göteborgu je lídrem ve výrobě chirurgických prostředků pro jednorázové použití a na ošetření zranění.

(čtk)