ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hasiči postaví v Holešovicích novou základnu

08.03.2016

Zlín 8. března - Statik rozhodl o odstranění střechy a druhého nadzemního podlaží neobydleného rekonstruovaného domu v Sokolské ulici ve Zlíně, který se druhým dnem bortí. Jedná se o vilu z roku 1911, která patřila bývalému prokuristovi firmy Baťa a za první světové války starostovi Zlína Františkovi Štěpánkovi. Policie evakuovala obyvatele sousedního bytového domu. Událost vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Část Sokolské ulice je uzavřena, opatření se dotklo dopravy ve městě včetně MHD.

Hasiči na místo povolali těžkou techniku z útvaru v Hlučíně v Moravskoslezském kraji, která v noci na dnešek již demolovala část dvoupodlažního domu. "Na místě je již pásové rypadlo a na cestě velká osmikolová Tatra. Další Tatra jede z Vrbětic, povolán byl i vyprošťovací automobil z Otrokovic," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Hasiči se rozhodli, že vilu zdemolují pomocí ocelových lan navázaných na zdivo a střešní konstrukci.

"Rypadlem se zajistí dům z jedné strany a Tatry strhnou konstrukce a zdivo. Téměř hotová je příprava v podobě odstrojení střešní krytiny," doplnil Netopil. Podle něj tyto práce potrvají nejméně celou noc. Protáhnout je navíc mohou případné komplikace. Druhou zvažovanou variantou bylo postupné rozebírání domu, které by ale podle Netopila trvalo několik dnů. Kvůli stržení zdiva a konstrukce byl zvětšen nebezpečný prostor v okolí, aby padající kusy domu nikomu neublížily.

Podle policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové je v sousedním domě jedenáct bytových jednotek a kadeřnictví. Opravila tak svoji původní informaci o šesti bytech. Někteří evakuovaní lidé si zajistili ubytování u rodiny či známých, jiným je zajistilo město Zlín.

Podle Netopila se dnes na hasiče obrátil statik, který dohlíží na rekonstrukci bortícího se domu. Policie lokalitu po 12:30 ohraničila, uzavřela jeden jízdní pruh a dopravu v ulici Sokolská pouštěla kyvadlově. Později však ulice byla uzavřena úplně.

Dopravní společnost Zlín - Otrokovice (DSZO) asi od 13:30 organizuje náhradní dopravu. "Naši dispečeři zajistili dopravu operativním přesměrováním linek a zřízením dočasných zastávek u vozovny DSZO na konci Benešova nábřeží a na začátku ulice Podvesná XVII a přijali další nezbytná organizační opatření, aby byl dopad mimořádné situace na cestující co nejmenší,“ uvedl vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek. Bližší informace podají cestujícím dispečeři DSZO na telefonu 577 052 103.

Případem se zabývá i odbor stavebních a dopravních řízení magistrátu. Investor měl podle mluvčího radnice Zdeňka Dvořáka povolení na rekonstrukci interiéru a přístavbu domu.

Událost oznámila v pondělí krátce před 17:00 majitelka neobydleného dvoupodlažního domu. Na místo vyrazili hasiči, kteří viděli, jak se odtrhává roh objektu, a slyšeli praskání nosných částí domu. Objekt byl odpojen od plynu a elektřiny, z bezpečnostních důvodů bylo stejně jako dnes odpojeno i trolejové vedení. Policie již v pondělí večer také ulici uzavřela.

(čtk)