ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Majetkový úřad státu zvýšil příjmy

08.03.2016

Praha 8. března - Majetkový úřad státu měl za první dva měsíce letoška příjmy 447,2 milionu korun, tedy téměř o dvě třetiny vyšší než ve stejném období loňského roku. Dohromady za 48 milionů korun úřad prodal pozemky v pražském Podolí, část areálu kasáren v Litoměřicích a dům v Rozvadově na Tachovsku. ČTK to dnes sdělil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

"Jedná se o rekordní příjmy za první dva měsíce minimálně od roku 2008, kam sahá elektronický archiv ÚZSVM," uvedl Ležatka. Loni úřad získal za leden a únor 270,9 milionu a v roce 2014 příjmy činily 126,1 milionu korun.

Z dosavadních letošních příjmů získal úřad prodejem majetku státu 262,9 milionu korun, příjmy z pronájmů byly 28,3 milionu a ostatní příjmy 155,9 milionu Kč. Pozemky v Podolí úřad prodal za 19 milionů korun, část kasáren v Litoměřicích za více než 15 milionů a dům v Rozvadově za 14 milionů Kč.

Lidové noviny (LN) minulý týden napsaly, že stát letos hodlá zpeněžit více než desítku velkých nemovitostí, které nepotřebuje a má s nimi náklady. Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu deníku řekla, že ještě v prvním čtvrtletí bude zahájen prodej bytového domu v Moskevské ulici v Praze, jehož účetní hodnota je v řádu desítek milionů korun.

Zhruba na 150 až 160 milionů korun odhaduje úřad vyhlašovací cenu u budovy v pražské Washingtonově ulici, která dříve sloužila ministerstvu spravedlnosti a potřebuje rekonstrukci. Podobnou částku by stát mohl podle LN získat za dům v nedaleké ulici U Půjčovny. Stovky milionů korun by stát rád dostal za chátrající karlínský barokní palác Invalidovna.

Zhruba desítky milionů by stát mohl utržit za mimopražské areály bývalých kasáren, krizových nemocnic a skladů. Jedním z nich je areál bývalé záložní nemocnice pro případnou krizi a kasáren ve Hředlích u Zdic na Berounsku, napsaly LN. Nejméně deset milionů činí účetní hodnota penzionu ve Zlíně a hospody U Čechů v Hradci Králové.

(čtk)