ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Přerov zavádí nový systém na přidělování obecních bytů

07.03.2016

Přerov 7. března - Přerovská radnice zavádí od poloviny března nový systém hospodaření s obecními byty. Předpis ruší dosavadní systém pořadníků, na lepší bydlení by podle města mohli naopak dosáhnout i lidé z chudších vrstev. Podmínkou přitom je, aby pracovali, nebyli dlužníky a neměli na svědomí žádný přestupek. Město tím chce motivovat své obyvatele k řádnému životu. Nový systém schválili zdejší radní, informovala dnes ČTK mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. Přerov disponuje zhruba 1500 obecními byty.

"Novým předpisem rušíme dosavadní pořadníky a zavádíme nový systém, který by měl být především motivující pro lidi, kteří se až dosud vyhýbali práci," uvedl náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO). Za největší novinku označují zástupci radnice takzvané prostupné bydlení. Zájemci tak mohou prostupovat z horšího bydlení až po lepší - ovšem nikoliv proto, že do rodiny přibývají děti a oni potřebují více místností, ale na základě jejich snahy začlenit se do společnosti.

K dispozici bude těmto zájemcům bydlení v kategorii takzvaných dostupných bytů. Pro jeho přidělení už musí žadatel splňovat určité podmínky. Musí být zaměstnán, nesmí dlužit městu a nesmí spáchat přestupek proti veřejnému pořádku či občanskému soužití. Tyto byty jsou v lepších lokalitách, například v ulicích Denisova či v Jižní čtvrti. Smlouvu tito zájemci dostanou vždy jen na šest měsíců, pokud se osvědčí, bude jim prodloužena. Dostupné byty navazují na projekt města, který se snaží zaměstnat prostřednictvím veřejných prací lidi dlouhodobě nezaměstnané.

Bytový fond Přerova rozdělili zástupci radnice do čtyř kategorií - kromě dostupných bytů jsou to také byty sociální, zvláštního určení a byty obsazované formou výběrového řízení. První kategorie řeší problémy s bezdomovectvím, jde o jednotky v přednádražní čtvrti, jako jsou ulice Kojetínská či Škodova. Byty zvláštního určení budou určeny například pro bydlení zdravotně postižených či pro byty s pečovatelskou službou. Byty obsazované výběrovým řízením jsou v nejlepších přerovských lokalitách - například v ulicích Osmek, Kopaniny, Na Hrázi, Kratochvílova, a žadatelé je budou moci získat obálkovou metodou, kde bude mimo jiné rozhodující nabídnutá výše nájemného za metr čtvereční.

Radnice chce také zavést projekt takzvaného tréninkového bydlení, ve kterém by se vybrané rodiny učily hospodařit. "Projekt je určen lidem, kteří podmínky pro přidělení obecního bytu nesplňují, neboť mají dluhy vůči městu a nemají sjednaný splátkový kalendář, ale projeví snahu o úzkou spolupráci s oddělením sociální prevence a pomoci," doplnil Navrátil.

(čtk)