ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zbouraný dům ve Zlíně majitelka znovu postaví

09.03.2016

Zlín 9. března - Dům ve Zlíně, který se od pondělí bortil a hasiči ho museli velkou část zbořit, dá jeho majitelka znovu postavit v původní podobě. ČTK to dnes řekl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. O osudu domu v Sokolské ulici dnes jednala majitelka objektu se zástupci odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu a statikem. Hasiči v noci na dnešek odstranili střechu a druhé nadzemní podlaží vily z roku 1911, která patřila bývalému prokuristovi firmy Baťa a za první světové války starostovi Zlína Františkovi Štěpánkovi. Podle statika měl dům špatné základy. Část ulice byla kvůli demolici uzavřená, od rána je průjezdná.

Na sesutí částí domu mělo podle Dvořáka vliv více věcí. "Podle sdělení statika, kterého si na rekonstrukci majitelka budovy najala, bylo faktorů více. Především základy domu byly provedeny z nekvalitního kamene, stavba byla také bez věnce. Krovy pod střechou byly kvůli rozesychání nestabilní a kramle, kterými byly spojeny, je nedokázaly udržet," uvedl mluvčí.

Majitelka domu nepotřebuje k opětovné stavbě žádná nová povolení. "Plánovaný záměr je v souladu s již vydaným stavebním povolením na rekonstrukci objektu a přístavbu," uvedl vedoucí odboru Petr Skácel. Přístavbou k objektu má vzniknout polyfunkční dům.

Od odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu majitelce domu ani statikovi žádný postih nehrozí. "K překročení stavebního zákona či nedodržení stavebního povolení nedošlo," uvedl Skácel. Policie událost vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, hrozí až pětiletý trest.

Město Zlín bude po majitelce vymáhat náklady, které si vyžádala evakuace obyvatel sousedního domu. V úterý z něj muselo odejít 19 lidí, 13 z nich město zajišťovalo náhradní ubytování, zbytek šel k rodině nebo známým. Město řešilo také stravu pro zasahující hasiče a policisty, městská hromadná doprava byla přerušena a musela využít náhradní trasy, Technické služby uklízely komunikace. Hasiči náhradu požadovat nebudou.

Zásah hasičů skončil dnes kolem 02:30. "Nejprve byla odstraněna krytina střechy a odřezány části, které dům přesahovaly. Pásové rypadlo hasičů z útvaru v Hlučíně poté začalo rozebírat střechu a obvodové zdi. Pak hasiči navázali ocelová lana na komíny, které strhla velká Tatra. Následně rypadlo rozebralo zbytky zdiva na úroveň prvního patra budovy," uvedl krajský mluvčí hasičů Libor Netopil. Dopravní podnik poté opravoval trolejové vedení, které se posunulo kvůli demolici.

Událost oznámila v pondělí krátce před 17:00 majitelka neobydleného rekonstruovaného dvoupodlažního domu. Na místo vyrazili hasiči, kteří viděli, jak se odtrhává roh objektu, a slyšeli praskání nosných částí domu. Objekt byl odpojen od plynu a elektřiny, z bezpečnostních důvodů bylo odpojeno i trolejové vedení. Policie už v pondělí večer také ulici uzavřela. Pásové rypadlo hasičů odstranilo v noci na úterý nebezpečnou část domu. V úterý se ale na hasiče obrátil statik, který dohlížel na rekonstrukci bortícího se domu. Policie lokalitu po 12:30 ohraničila, uzavřela jeden jízdní pruh a dopravu v ulici Sokolská pouštěla kyvadlově. Později však část ulice byla uzavřena úplně a hasiči přistoupili k další, tentokráte k rozsáhlejší demolici.

(čtk)