ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Domov pro seniory v Opavě má hotovu rekonstrukci

07.03.2016

Opava 7. března - Domov pro seniory v Roosveltově ulici v Opavě má za sebou rekonstrukci za zhruba 45 milionů korun. Jednačtyřicet klientů starších 65 let bude mít díky úpravám více soukromí a komfortnější bydlení. Domov obývají lidé se sníženou soběstačností, kteří potřebují pravidelnou pomoc, řekla dnes ČTK Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.

Investici hradil kraj za pomocí Programu švýcarsko-české spolupráce, dotace pokryla převážnou část nákladů. "Objekt již neodpovídal současným trendům a požadavkům na kvalitu poskytování sociálních služeb seniorům," uvedla Chlebounová. Renovace začala předloni v září. Při rekonstrukci byly zrušeny tří a čtyřlůžkové pokoje, které nahradily pokoje jedno a dvoulůžkové. Budova je nyní také bezbariérová a senioři mají nově k dispozici také několik společenských místností.

"Při poskytování sociální služby se vždy zaměřujeme na konkrétního klienta, vnímáme ho jako individualitu s individuálními potřebami. Zároveň podporujeme seniory v aktivním životním stylu, aby si co nejdéle udrželi fyzickou a mentální svěžest," uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Sociální službu bude v domově nadále poskytovat příspěvková organizace Moravskoslezského kraje Domov Bílá Opava. Zajišťuje v Opavě ještě další dvě služby, a to domov pro seniory a domov se zvláštním režimem, obě v budově v Rybářské ulici. Tento objekt byl rekonstruován již v předchozích letech a jeho oprava vyšla na 16 milionů korun.

"Úspěšné ukončení tohoto projektu je dalším krokem, kterým Moravskoslezský kraj realizuje podstatné změny v pobytových sociálních službách. Cílem je zkvalitnění života seniorům," řekl náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Svatomír Recman (KSČM).

(čtk)