ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bavorská Železná Ruda likviduje krytý bazén

06.03.2016

Železná Ruda (Klatovsko) 6. března - Bavorská Železná Ruda likviduje krytý bazén, který více než 20 let využívali také čeští rekreanti na šumavském Železnorudsku. Důvodem jsou vysoké provozní náklady zastřešené vodní plochy, na něž bavorské městečko s 900 obyvateli nemá peníze; bazén navíc zchátral za posledních devět let, kdy byl uzavřený, řekl ČTK starosta české Železné Rudy Michal Šnebergr.

"To je tragédie, když to vidím," uvedl. Bavorskému městečku se nepodařilo najít provozovatele a demoluje ho.

Zastupitelstvo Bavorské Rudy rozhodlo před rokem o demolici. Původně tam plánovalo přírodní letní koupaliště s volnočasovými aktivitami. "Poslední variantou je informační centrum," uvedl Šnebergr. Okres Regen poskytl na demolici a přípravu plochy dotaci.

Bavorská Železná Ruda má velmi omezené ekonomické možnosti kvůli tomu, že se trvale vylidňuje; za 15 let na polovinu. Také počet obyvatel české Železné Rudy klesl za osm let o pětinu na 1800. Řešení vidí Šnebergr ve větších investicích státu a kraje.

Bazén využívali hojně čeští turisté zejména v zimě. Už léta ale jezdí do vzdálenějších krytých areálů ve Zwieselu, Bad Kötztingu a Lamu. Na české straně podle Šnebergra nový bazén nepřipadá v úvahu vzhledem k finanční náročnosti provozu a hlavně stavby. Místní a návštěvníci mohou jezdit také do bazénů v Horažďovicích, Kdyni a Sušici. "Česká strana bazénářů žije. Zatím je města dotují z rozpočtů, ale to, co zažívají v malých městech v Německu, k nám přijde také," řekl Šnebergr. Podle něj to nastane poté, co se rostoucí ekonomika znovu propadne.

Na provoz bavorského bazénu dal v říjnu 2005 Plzeňský kraj 1,5 milionu Kč a česká Železná Ruda 300.000 Kč. Fungoval ale jen od prosince do května 2006. Město poté prodalo plovárnu za jedno euro švýcarské firmě, které ji sice znovu otevřela, ale po pěti měsících na sebe vyhlásila bankrot.

"V oblasti je ohromný problém v sezonnosti. Sezony jsou o prázdninách a o svátcích. A mezi nimi není nic. Takže tu bude problém zajišťovat služby. Mementem pro nás je právě Bavorská Ruda, kde víceméně zkrachovali všichni živnostníci," dodal Šnebergr.

(čtk)