ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stříbro připravuje parcely pro desítky domků

06.03.2016

Stříbro (Tachovsko) 6. března - Stříbro připravuje zasíťované parcely pro desítky rodinných domů. Vedení radnice chce udržet mladé rodiny a přilákat nové. Ve městě klesl meziročně počet obyvatel o 100 na 7900. Díky expanzi továren ale v okolí přibývají noví lidé, kteří by měli zájem o trvalé bydliště ve městě. ČTK to řekl starosta Karel Lukeš.

"Soustředíme se na jednu lokalitu na východ na Butov. Nyní se dělá studie. Nabídneme desítky kompletně zasíťovaných parcel," uvedl. Pozemky jsou města, které v těchto dnech dořešilo vjezd do lokality, když se sousedním majitelem dohodlo směnu pozemků. Radnice dále uvolnila 1,2 milionu korun na studii proveditelnosti a na parcelaci zelené louky, které by měly být hotové na podzim.

"Město musí lidem něco nabídnout, aby tu zůstávali," uvedl Lukeš. Stříbro proto připravuje stavbu nové mateřské školy za zhruba 40 milionů korun. Pokud uspěje se žádostí o dotaci, měla by být hotová příští rok. Dále nyní digitalizuje kino, aby obyvatelé nemuseli jezdit do Plzně. "Bude hotové nejpozději do května," řekl. Město dostalo dotaci 600.000 korun a ze svého dá necelých 1,3 milionu Kč.

"Pro spoustu rodin s dětmi není výlet do Plzně levný. Proto jsem rád, že se podařilo zastupitele přesvědčit, aby se peníze na kino uvolnily," uvedl Lukeš. Město mohlo klasické kino, kam chodilo jednou týdně do deseti lidí, zavřít, ale budova by se pak využívala jen na školní představení a pěvecké soutěže. "Anebo do toho dát peníze a přitáhnout kvalitní filmy," řekl. Budova ze 70. let minulého století si vyžádá asi 12 milionů Kč, hotový je projekt na zateplení a fasádu kina.

Stříbro má roční rozpočet kolem 135 milionů korun. Z toho je podle Lukeše ale "pouze" desetina volných prostředků na rozvoj, hlavní část výdajů jde na provoz a režie města.

(čtk)