ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zbiroh opraví ulice, školu a sokolovnu

06.03.2016

Zbiroh (Rokycansko) 6. března - Hlavními letošními investicemi Zbirohu s 2400 obyvateli budou úpravy a opravy důležitých ulic. Město tím zvýší bezpečnost chodců, zejména dětí. Další peníze půjdou do úprav školy a sokolovny, řekl ČTK starosta Milan Rusek.

"Chceme hlavně vybudovat a opravit chodníky," uvedl. Investice bude rozložena do tří let. Půjde o Husovu ulici a ulici Václava Vačkáře podél městského úřadu do nových bytovek, poté Muchovu a Tyršovu ulici a poslední bude Sládkova ulice z kruhového objezdu na náměstí směrem ke křižovatce U Slunce. "Někde chodníky jsou, ale rozbité. Někde, třeba na konci Tyršovy ulice, chodník vůbec není," dodal.

Maximální výše dotace, kterou může město získat, je 30 milionů korun, nepožádá ale o plnou výši. Přesná suma vyplyne z připravovaného projektu. "Letos je v rozpočtu na realizaci jeden milion korun a 100.000 Kč na tři projekty," uvedl starosta. Už vyhlášená dotační výzva z evropského programu IROP je zaměřena na bezpečnost chodců, na chodníky k zastávkám a k přechodům.

Město má od loňska studii z nadační výzvy Bezpečné cesty do škol. "Vypracovali jsme ji spolu se žáky základní školy. Byla to velmi povedená akce," uvedl starosta. Školáci například na schůzkách s radnicí, policií a správou silnic navrhli, kde by si přáli přechody.

Zbiroh už loni opravil spolu s krajskou správou silnic Husovu ulici. "Tam chybí chodník, který chceme udělat," uvedl. Kraj dal čtyři miliony a město pak další miliony korun na výměnu vodovodů a dešťové kanalizace a dalších sítí a obrubníků.

Zbiroh chce ještě na jaře dokončit s dotací zateplení městské sokolovny za 3,2 milionu Kč, za 1,5 milionu Kč vymění střešní krytinu a nechá vypracovat projekt interiérů a rozvodů. Sokolovna z roku 1921, na jejíž opravu půjde celkem přes deset milionů korun, je využívána pro plesy, plánuje se tam spolková činnost a stálý provoz kavárny.

Zbiroh letos počítá s rozpočtovými příjmy přes 42 milionů korun. Na rozvoj a do obnovy majetku dává zhruba čtvrtinu. Letos dále plánuje opravy ve škole. Jde hlavně o milion korun na opěrnou zeď, která je v havarijním stavu, 200.000 Kč na oplocení areálu, po 300.000 Kč na opravu sociálních zařízení a šatních skříněk.

(čtk)