ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Tenista Berdych koupil zchátralé Jánské Koupele

04.03.2016

Staré Těchanovice (Opavsko) 4. března - Zchátralý areál bývalých lázní Jánské Koupele ve Starých Těchanovicích na Opavsku má nové majitele. ČTK to dnes řekli jednatel firmy Baneba, jíž dosud areál patřil, Jan Netal a starosta Starých Těchanovic Luděk Kozák. Novými majiteli jsou podle něj podnikatel Petr Lexa a tenista Tomáš Berdych.

"Prodali jsme obchodní podíly, to znamená, že jsme prodali firmu, která vlastnila Jánské Koupele," řekl Netal. Cenu nechtěl uvést. "Prodal jsem to ale za míň, než jsem to koupil," řekl. Podle informací České televize noví majitelé zaplatili deset milionů korun.

Lázně Jánské Koupele byly založeny v roce 1811, kdy byl postaven první lázeňský dům. V 19. a první polovině 20. století byly lázně velice známé, léčily se tam choroby srdce, oběhového a dýchacího ústrojí, onemocnění kůže, dna či revmatismus. Po druhé světové válce, kdy byl z lázní zajatecký tábor, tam ale bylo léčení zastaveno. Z budov se staly ozdravovny a zotavovny. V roce 1993 byly zavřeny a od té doby většinu času chátrají.

"My jsme ten areál měli docela dlouho. Začali jsme tam něco dělat, začaly se opravovat pavilony, velice dobře se opravily prameny. Ale pak postupem času to vandalové zase zničili," řekl Netal.

Starosta řekl, že s novými majiteli ještě nemluvil. Věří, že se areál dá ještě zachránit a využít pro oživení cestovního ruchu. "Vždycky se dá zachraňovat, ale je to všechno o penězích. Má to historii, má to jméno, jsou tu minerální vody. Věřím tomu, že se to dá využít. Lidem tady na tom záleží," řekl Kozák.

Netal řekl, že doufá, že areál je v dobrých rukou a že se novým majitelům třeba může podařit získat na jeho opravu nějaké dotace. Bylo by ale podle něj lepší neopravovat areál celý. "Bylo by rozumné něco z toho vyčlenit a něco zbourat. Vyjmout to z památkové ochrany, aby se nový majitel zaměřil na ty důležité věci a zachránil to, co se dá," řekl Netal.

(čtk)

KOUKNĚTE SE NA VIDEO O ZCHÁTRALÉM AREÁLU JÁNSKÉ KOUPELE: