ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň plánuje revitalizovat ulice v Zátiší

04.03.2016

Plzeň 4. března - Plzeň bude postupně obnovovat ulice v Zátiší. S podporou EU by mělo v této části Plzně mezi ulicemi Línská a Kreuzmannova vzniknout do sedmi let 18 nových bytových domů asi s 200 menšími byty pro zdravotně postižené, rodiny pečující o postižené dítě a pro samoživitelky s nízkými příjmy. Šlo by o největší lokalitu tohoto typu bydlení v Plzni a jeho vybudování by stálo by až 330 milionů korun. ČTK to dnes řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

"Zastupitelstvo schválilo, že město uvolní částku do výše 190.000 korun na projekt pro územní rozhodnutí," řekl radní pro oblast správy nemovitostí David Šlouf (ODS).

Lokalita v Zátiší je v územním plánu vyčleněna pro bydlení. "Je tam 25 dřevěných typových domů, které byly postaveny v polovině minulého století jako součást válečných reparací," uvedl Šlouf. Budovy i pozemky jsou městské. Jejich technický stav není dobrý a jsou na hraně životnosti. Nesplňují energetické standardy, rekonstrukce není možná. Projekt počítá i s přestavbou celé infrastruktury.

Výstavba je plánována ve čtyřech etapách, v nichž bude vybudováno 18 domů se 195 byty 1+kk a 2+kk. Současné objekty budou odstraněny, nájemníkům bude nabídnuto náhradní bydlení v této lokalitě, případně v jiných domech v majetku města.

"Podle mě bude rok trvat vydání územního rozhodnutí, další rok stavební povolení a nejdříve za dva roky můžeme stavět," řekl primátor. Z vlastního rozpočtu Plzeň tento projekt není schopná pokrýt. Výstavba 18 domů bude podle něj trvat pět až sedm let.

Město využije dotace z projektů integrovaných teritoriálních investic ITI, projekt je zařazen do operačního programu pro sociální bydlení. Z ITI má oblast Plzně, severu a jihu Plzeňska a Rokycanska získat do roku 2020 pět miliard korun z peněz EU.

"Vzhledem k tomu, že o peníze z ITI můžeme žádat jen do roku 2020, pokusíme se další získat podporu z individuálních projektů ministerstev (pro místní rozvoj a práce). Další část peněz by mohla jít z výnosů prodeje městských bytů na Sylvánu.

Jde o lokalitu na pravé straně Domažlické ulice, tedy výpadovce na Domažlice za čerpací stanicí Tank Ono. "Není to jen o nových domech, ale také o úpravě okolního prostředí, které si to zaslouží. Nakonec by tam z mohlo být hezké bydlení," řekl primátor.

(čtk)