ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Čínská firma vložila 10 milionů eur do realit na Slovensku

03.03.2016

Bratislava 3. března - Čínská průmyslová skupina Jiangsu Weitian Chemical Group vložila deset milionů eur (270 milionů Kč) do developerského projektu na Slovensku, jehož součástí je administrativní a logistická základna pro investory z Asie. V tiskové zprávě to dnes oznámil ředitel společnosti IPEC Ivan Čarnogurský.

"V D1 Parku připravujeme pro naše asijské partnery 80 administrativních jednotek. Ti si je mohou odkoupit a založit si zde svou středoevropskou nebo evropskou administrativní centrálu," uvedl Čarnogurský. D1 Park, který leží asi 20 kilometrů od Bratislavy, firma IPEC založila.

Podle Čarnogurského bylo dosud prodáno 20 administrativních jednotek pro zastoupení čínských společností. Do léta se očekává například příchod obchodníků s kamenářským zbožím či dovozců sójových bobů.

"Projekt D1 Parku je zajímavý svou snahou sloučit čínské společnosti pod jednu střechu, kde si mohou vyměňovat své zkušenosti a sdílet poznatky z evropského trhu," uvedla ředitelka čínského investora Lin Shengqin. Skupina Jiangsu Weitian Chemical Group byla založena v roce 2007, zabývá se výrobou chemikálií a produktů z koksu.

Developerský projekt D1 Park se rozvíjí u města Senec na ploše 500 hektarů. Zahrnuje několik zón včetně administrativního centa, logistické části nebo připravované outletové centrum.

Slovensko dlouhodobě není v hledáčku čínských investorů. Přímé zahraniční investice z Číny v zemi pod Tatrami dosáhly jen několika desítek milionů eur. Na celkovém dovozu na Slovensko se Čína podílí zhruba osmi procenty, na slovenském exportu necelými dvěma procenty.

(čtk)