ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Spor Plzně s developerem by měl soud rozhodnout 4. května

02.03.2016

Plzeň 2. března - Plzeňský soud rozhodne za dva měsíce spor mezi městem Plzní a českou developerskou společností Amádeus, která se v letech 2008 až 2014 neúspěšně snažila v centru Plzně postavit obří obchodní centrum. Soud dnes jednání odročil na 4. května na 10:00, přičemž obě strany musí do poloviny dubna soudu zaslat své závěrečné návrhy, řekla ČTK mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková.

"Tyto návrhy budou stručně předneseny i na jednání 4. května, kdy se následně očekává, že soud v tento den i rozhodne. Město Plzeň do té doby nebude danou věc komentovat, počká na verdikt soudu," dodala.

Plzeňané před třemi lety v referendu multifunkční komplex Corso Americká za 2,5 miliardy korun odmítli. Výsledky referenda zavázaly město, aby podniklo všechny kroky proti stavbě.

Developer podal loni v lednu na město žalobu. Domáhá se 1,853 miliardy Kč za zmařený projekt a ušlý zisk. Radnice tvrdí, že se nedopustila ničeho, čím by společnost poškodila. Plzeň doufá, že spor vyhraje a nebude muset nic hradit. Soud začal loni v září a na pěti stáních se předkládaly listinné důkazy, soud vyslýchal svědky a znalce z oboru.

Původní projekt počítal se stavbou hlavně na ploše vlastněné investorem, pouze okrajové pozemky byly města, které je poskytlo do pronájmu. Firma získala veškerá stanoviska potřebná ke schválení v územním řízení. Po referendu v lednu 2013 odmítla radnice stavbu centra na svých pozemcích a stavební úřad kvůli tomu zastavil schvalovací proces.

Amádeus Plzeň, který loni v lednu oznámil, že s projektem končí kvůli dlouhodobě odmítavému postoji města, koncem loňského prosince uvedl, že chce multifunkční komplex opět stavět, tentokrát výhradně na svých pozemcích a že bude znovu usilovat o územní rozhodnutí. "Projekt dozná výrazných změn, bude menší," řekl tehdy mediální zástupce firmy Karel Samec. Kromě nákupů má Corso Americká sloužit jako centrum volného času. Na střeše mají být sportoviště a v případě dohody s městem i ledová aréna, ve foyer plocha pro společenské a kulturní akce. Vedení radnice nevidí v novém návrhu podstatný rozdíl od minulého projektu. O územní řízení zatím investor nepožádal.

(čtk)