ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubická ODS se ohrazuje proti prodeji pozemků

02.03.2016

Pardubice 2. března - Pozemky v areálu Hůrka v Pardubicích chce město podle opozičního klubu ODS prodat za nevýhodných podmínek. Kritizuje nízkou cenu a nedostatečné záruky toho, že developer v lokalitě skutečně postaví bytové domy. Novinářům to dnes řekl zastupitel Petr Klimpl. Vedení města s kritikou nesouhlasí.

Radní považují prodej za schůdný z několika důvodů. Developerská společnost Pernštejn City chce stavět stovky menších a cenově dostupných bytů, čímž by měla vzniknout oblast pro trvalé bydlení. Ostatní budovy, které dřív patřily armádě, slouží jako ubytovny.

"Kupní cena 15 milionů korun půjde na opravy bytového fondu, například pro startovací bydlení," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

ODS už před časem kritizovala, že firma získá 46.165 metrů čtverečních, což znamená, že by za metr čtvereční zaplatila 325 korun. Tržní cena pozemků na přilehlém sídlišti Dubina je více než desetkrát vyšší.

"Nemělo by se vše přepočítávat jen na cenu," řekl náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO). Konstatovala, že o pozemky jinak investoři zájem nemají.

Klimplovi i některým jeho kolegům se nelíbí, že by podle navrhované kupní smlouvy město převedlo pozemky developerovi ještě před zkolaudováním bytů. Považují to za riziko, firma podle nich nemusí byty vůbec postavit. Investor usiluje o pozemky několik let, jeho záměr loni zastupitelé odmítli. Zároveň kupní smlouva společnost nezavazuje k tomu, aby postavil kvalitní dopravní napojení.

V době hospodářské krize jiný investor od výstavby ustoupil. Prodej areálu řeší město několik volebních období, zvažovalo i sanaci od ekologických zátěží a demolici zbytných budov za desítky milionů korun. Město chce na čtvrtečním jednání zastupitelů schválit prodej pozemky i s budovami.

(čtk)