ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Velatice opraví budovu chátrající školy

02.03.2016

Velatice (u Brna) 2. března - Velatice na Brněnsku zrekonstruují za devět milionů korun chátrající budovu školy, která už nefunguje. Vznikne v ní rodinné centrum, knihovna a přestěhuje se tam úřad, sdělil ČTK starosta Velatic Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj se současný úřad nachází v zapadlé uličce a je ve špatném stavu.

Škola přestala fungovat před 36 lety. "Od té doby byla budova různě pronajímaná a to se na ní dost významně podepsalo. Navíc je z roku 1901 a její technický stav je velmi špatný. Budova nám pomalu padá na hlavu," uvedl Grolich. Proto ji obec využije k více účelům. "V interiéru jsme řešili hlavně návrh rodinného centra. Chtěli jsme mít možnost ho víceúčelově využívat. Sloužit bude maminkám s dětmi, pro tvořivé dílny, aktivity důchodců, kteří každý týden hrají různé společenské a sportovní hry, a pro další potenciální zájemce," řekl Grolich.

Prostor se využije i pro přednášky, promítání nebo jako kavárna. Rodinné centrum bude propojené s terasou, která sousedí s dětským hřištěm. V části budovy najde zázemí i úřad. "Současný úřad je v hrozném stavu. Zdi jsou promoklé a plesnivé. Nechtěli jsme se pouštět do větších oprav a dávat do toho peníze z důvodu plánování nového úřadu," řekl starosta, který doufá, že bude hotovo letos na podzim. Dosavadní sídlo úřadu poslouží po nezbytných opravách jako komunitní centrum například pro sousedící hasiče, lékařskou ambulanci, sociální služby nebo kadeřnictví.

Velatice, které mají asi 700 obyvatel, dostaly na projekt třímilionovou dotaci od Jihomoravského kraje. Zbytek zaplatí obec, která hospodaří každoročně s rozpočtem přes deset milionů korun. Podle Grolicha si však něco našetřila a nebude si muset brát žádný úvěr.

(čtk)