ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Opravenou Svatou Horu trápí problémy s vlhkostí

02.03.2016

Příbram 2. března - Svatá Hora v Příbrami, která prošla nákladnou rekonstrukcí, má problémy s vlhkostí. Na opravené fasádě poutního místa se po skončení prací objevily skvrny. Problém se bude řešit, až se oteplí, řekl ČTK farář Jan Sokulski. Areál by se měl podle něj otevřít veřejnosti do konce března, čeká se už jen na kolaudační protokol.

Oprava Svaté Hory, která je nejvýznamnějším a nejstarším mariánským poutním místem v Čechách, stála 190 milionů korun; většinu zaplatila Evropská unie. Kazem na kráse je ale skutečnost, že se na průčelí objevily vlhké skvrny. "Problém se bude odstraňovat. Je to proto, že ta zeď je zasolená a nebyl čas, aby to vyschlo," uvedl Sokulski s odvoláním na průzkum, který dělali restaurátoři. "Budeme to řešit až na jaře, až bude teplo, protože teď je těžké cokoliv dělat," dodal.

"Máme odborný posudek restaurátorů, musí se počkat do jara, až se z toho vlhkost dostane ven," vyjádřil se podobně stavbyvedoucí Zdeněk Kret ze společnosti Starkon Jihlava CZ, která areál opravovala. K příčině se nechtěl blíže vyjadřovat, protože ještě nemá k dispozici veškeré zprávy. Podle Jana Traxlera ze svatohorského areálu se čeká ještě na jedno posouzení od odborníků. Odpovědnost by podle zástupců Svaté Hory měla jít za zhotovitelem v rámci záruky.

Práce začaly loni na jaře a obnášely zejména opravy obvodového pláště objektů a střech, které se blížily k závěru své životnosti. Rekonstrukce má sloužit jako modelový projekt obnovy a využití památek. Opravené prostory poslouží duchovní činnosti a stálé výstavní expozici. Budou uzpůsobeny i pro pořádání krátkodobých tematicky zaměřených výstav, kulturních akcí pro široké spektrum návštěvníků a vzdělávacích akcí pro žáky základních a středních škol.

Současná podoba národní kulturní památky Svatá Hora pochází ze 17. století, kdy z ní jezuité vybudovali jeden z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších raně barokních objektů v Čechách. Sošku zdejší Panny Marie s Ježíškem vyřezal podle církevní tradice v polovině 14. století arcibiskup Arnošt z Pardubic. V 16. století byla přenesena do kaple na Svaté Hoře a záhy k ní začala proudit procesí. V roce 1632 se jejím prostřednictvím údajně uzdravil slepý. O 15 let později se areálu ujali jezuité, kteří v roce 1732 prosadili korunování sošky, což bylo jednou z nejvýznamnějších výsad udělovaných papežskou komisí. V roce 1861 převzali správu Svaté Hory redemptoristé, kteří tam působili až do roku 1950. Znovu se vrátili v roce 1990.

(čtk)