ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nejhezčí loni postavená rozhledna je Fajtův kopec

02.03.2016

Jihlava 2. března - Nejpovedenější z 21 loni otevřených nových rozhleden v Česku je vyhlídková věž na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí na Žďársku. Tuto 36 metrů vysokou rozhlednu ve tvaru šroubovice mohou lidé navštěvovat od loňského 19. června. Druhou příčku v hlasování Klubu přátel rozhleden obsadila Salaš u Velehradu, třetí nejvyšší počet hlasů dostala rozhledna Rýdův kopec u Děbolína na Jindřichohradecku. ČTK to dnes sdělil mluvčí klubu Pavel Gejdoš.

Věž na Fajtově kopci dostala 212 hlasů. "K popularitě vzdušné stavby možná přispělo o to, že ji míjí a má na očích každý cestovatel po dálnici D1," uvedl Gejdoš.

S nápadem na stavbu rozhledny přišel velkomeziříčský Ski klub, který na Fajtově kopci provozuje lyžařskou sjezdovku a v létě bikepark. Podobu pomohli vybrat lidé hlasováním na internetu. Vyhrál návrh architektů Václava Hlaváčka a Jáchyma Peška na kovovou věž ve tvaru šroubovice DNA. Její stavba stála skoro devět milionů korun, část nákladů pokryla evropská dotace. Rozhlednu už navštívilo 22.000 lidí, uvedl Jiří Pálka ze Ski klubu.

Pro rozhlednu Salaš u Velehradu hlasovalo 103 lidí. "Jde sice o místo jen s lokálním výhledem jedním směrem, ovšem hlasující pravděpodobně zaujala velmi originální stavba," uvedl Gejdoš. Věž vysoká 21 metrů, z železa a dřeva, připomíná hasák nebo dvě sedmičky proti sobě. Celou ji zaplatil soukromý mecenáš.

Třetí skončila Hýlačka, kovová věž postavená na místě vyhořelé dřevěné rozhledny v Táboře - Větrovech. Za ní se umístila rozhledna Rýdův kopec u Děbolína, měří 33 metrů. Pozoruhodně kombinuje zděné, dřevěné i kovové části, a to včetně dvou různých schodišť.

Budování nových rozhleden podle klubu poslední dobou provází několik nešvarů. Mnohdy jsou stavěny podle stejného vzoru. Dotované vyhlídky bývají předražené a někdy i na zbytečných místech, uvedl Gejdoš. Hlasování o rozhlednu roku pořádal klub podruhé.

(čtk)