ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice převzaly tři historické domy

01.03.2016

Pardubice 1. března - Pardubický kraj převzal tři památkově chráněné budovy na historickém náměstí Příhrádek v Pardubicích. Získal je bezúplatným převodem od státu, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Nováková z hejtmanství. Oprava domů přijde asi na 54 milionů korun, a poté v nich bude detašované pracoviště Krajské knihovny.

Domy Na Příhrádku s čísly popisnými 6, 7 a 8 vznikly v 16. století jako nejmladší součást renesančního zámku. Trojúhelníkový prostor ohraničují zděné brány, uprostřed stojí empírová kašna. Vnější i vnitřní dispozice domů zůstanou zachovány. Stavbaři budou muset při práci vycházet z historických technologických postupů s využitím tradičních stavebních materiálů.

Kraj již má zpracován projektový záměr, prioritou je zajistit oživení lokality a zpřístupnění staveb pro veřejnost. Logicky se tak podle hejtmanství propojí historické jádro města s areálem zámku. "Celkové náklady na záchranu těchto památkových objektů jsou odhadovány na zhruba 54 milionů korun," uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Peníze se kraj pokusí získat z Integrovaného regionálního operačního programu evropských fondů a od státu. Částečně se na opravách bude kraj podílet z vlastního rozpočtu. Ukončení projektu se plánuje na rok 2019.

V obnovených domech bude sídlit detašované pracoviště literárního a hudebního oddělení Krajské knihovny. Ta v nich plánuje zřídit otevřené hudební oddělení, muzejní expozice, ateliéry, badatelny, místnosti pro besedy a venkovní posezení směrem k zámeckým hradbám. Umístěna by tu měla být i slavná Vokolkova umělecká tiskárna.

Domy dříve sloužily jako zázemí zámeckým úředníkům, byly zde stáje i sýpka. V domě číslo 6 se narodil pardubický spisovatel, učitel, chemik a také poslanec Jiljí Vratislav Jahn, což připomíná pamětní deska.

(čtk)