ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zlín opraví střechu zámku v Kvasicích

01.03.2016

Zlín 1. března - Zlínský kraj opraví střechu zámku v Kvasicích, který slouží jako hlavní budova tamního Domova se zvláštním režimem. Oprava začne v září letošního a skončí do června příštího roku. Náklady dosáhnou částky 7,8 milionu korun. Novinářům to dnes řekl hejtman Stanislav Mišák (ČSSD). Kraj v minulosti domov opravoval, střechu zámku ale ne.

"Oprava střechy je nutná vzhledem k tomu, že střecha je na mnoha místech poškozena a do budovy zatéká. Narušena je přitom jak její krytina, tak i dřevěná konstrukce," uvedl Mišák. Stavbaři na střechu položí krytinu z hliníkových slitin, která má životnost asi 100 let, a vymění poškozené části konstrukce krovu. Instalují i sítě proti holubům nad atriem a hroty na věž a další místa.

Nově budou vyzděny komíny, do kterých bude napojeno odvětrání podlah z přízemí, a vyměněny budou okapy a svody. Zámek je kulturní památkou. Spolu s ním tvoří komplex domova bývalá hospodářská budova. Kraj do jejich opravy investoval v letech 2006 až 2008 téměř 100 milionů korun. Domov má kapacitu 69 míst. Je pro lidi, kteří trpí chronickým duševním onemocněním.

(čtk)