ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Železná Ruda upravuje školu pro bavorské děti

01.03.2016

Železná Ruda (Klatovsko) 1. března - Hraniční město Železná Ruda s 1800 obyvateli upraví do září vnitřní prostory základní školy pro umístění své nevyhovující školky a tří tříd dětí ze sousední Bavorské Železné Rudy, řekl ČTK starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.

"Je dokončené zateplení a teď budeme žádat IROP o peníze na školku a úpravy vnitřních prostor; o dotaci by se mělo rozhodnout v červnu," uvedl starosta. Přijdou na šest milionů korun.

V Bavorské Železné Rudě už je několik let uzavřená škola. Děti jezdí do 17 kilometrů vzdáleného Zwieselu. V české škole by vyučování probíhalo ve dvou režimech, české i německé třídy by byly zvlášť. "Bavorská Železná Ruda by si samozřejmě část nákladů platila. Vyučovat by tam jezdili jejich učitelé. Všechno je připravené, aby se to rozběhlo od září," dodal.

Česká Železná Ruda ještě čeká na definitivní rozhodnutí bavorské strany, přičemž Bavorská Železná Ruda, kde trvale klesá počet dětí, už rok tvrdí, že děti českého města, vzdáleného dva kilometry, vozit chce. "Bavorská strana se zatím nerozhodla, pořád čekáme na koncept naplnění. Lavírují s počtem žáků. Poslední variantou je spolupráce se Zwieselem, ale ta se zas nelíbí Bavorské Rudě," řekl Šnebergr. Podle něj chce Bavorská Ruda raději vozit děti do české Železné Rudy.

Železná Ruda loni dokončila za 10,5 milionu korun obnovu pláště školy a oken, což vylepšilo vzhled a ušetří to. Školku ze Sportovní ulice tam přesouvá kvůli úspoře provozních nákladů i kvůli klesajícímu počtu dětí v obou školách. Základní škola pro 500 dětí byla dokončena v roce 2000 a chodí tam 170 žáků. Z 18 tříd je využitá polovina. Školku navštěvuje téměř 70 dětí. Město dotuje provoz obou zařízení třemi miliony korun ročně. Škola je podle starosty základním prvkem obce. "Jsme natolik odtržení od vnitrozemí, že tu škola musí být," řekl.

(čtk)