ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ministerstvo začalo přijímat žádosti o dotace na demolice

01.03.2016

Praha 1. března - Do konce dubna bude ministerstvo pro místní rozvoj přijímat žádosti o dotace v novém programu určeném na demolice budov. Letos je v něm připraveno 100 milionů korun. Stejné částky pak plánuje ministerstvo dát i v dalších dvou letech. ČTK o tom dnes informovalo tiskové oddělení ministerstva. Žádat o peníze můžou obce, které mají ve svém katastru sociálně vyloučenou lokalitu. Dotacemi se dá zaplatit až 80 procent nákladů.

Čerpání může být rozdělené do dvou let. Projekty by měly podle ministerstva pomoci s demolicí vylidněných a zdevastovaných budov. "Po odstranění objektu bude následovat celková revitalizace prostoru, na kterém může vzniknout park, sportovní zařízení či například školské zařízení. Cílem našeho programu je pomoci připravit území tak, aby jej bylo možné znovu plnohodnotně využít k dalšímu udržitelnému rozvoji obce," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Obce, které budou chtít peníze využít, musí mít vypracované plány na využití prostoru po zbořené budově. Přijetím peněz se pak zavážou, že projekt do tří let od demolice uskuteční. Ministryně během loňského listopadu řekla, že zatím jde spíše pouze o pilotní projekt. "Ta potřeba je mnohem vyšší, podle našich odhadů až tři miliardy," sdělila.

Resort místního rozvoje by měl v letošním roce v rámci národních programů poslat do regionů dotace za 1,4 miliardy korun.

(čtk)