ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Firma Obecní dům doporučila Praze koupit Národní dům

29.02.2016

Praha 29. února - Dozorčí rada městské akciové společnosti Obecní dům doporučila radě hlavního města Prahy koupit secesní Národní dům na Smíchově. Společnost, pod kterou spadá secesní Obecní dům, by následně zajistila rekonstrukci a na základě smlouvy s Prahou i provoz. ČTK o tom informoval zástupce tiskového oddělení magistrátu. Současný majitel, odborový svaz Kovo, žádá za historickou budovu 166,4 milionu korun.

"Předpokládám, že koupě této historicky i architektonicky zajímavé budovy bude pro město přínosem v mnoha ohledech - kulturním, společenským a samozřejmě i ekonomickým," uvedla náměstkyně primátorky a zároveň místopředsedkyně dozorčí rady Eva Kislingerová.

Firma Obecní dům opírá své doporučení o závěry odborné studie zpracované poradenskou společností Ernst & Young. Koupí další secesní budovy se rozšíří kapacity pro konání kulturních a společenských akcí. Vzniknout má "druhá scéna" v současnosti zcela vytíženého Obecního domu.

Národní dům na Smíchově patří mezi vrcholná secesní díla. Postaven byl v letech 1906 až 1908 podle návrhu Aloise Jana Čenského a stal se dominantou tehdejšího hlavního náměstí města Smíchova. Budovu zdobí plastiky sochaře Josefa Pekárka.

(čtk)