ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zlínské Velké kino se bude opravovat

29.02.2016

Zlín 29. února - Velké kino ve Zlíně, které je s 1010 sedadly největším kinosálem s celoročním provozem v České republice, se bude opravovat. Biograf přeruší provoz v průběhu tohoto týdne, zatím se ale neví, kdy rekonstrukce začne a jak dlouho dlouho trvat, řekl dnes ČTK mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Zejména nosné zdi a střecha kina jsou podle něj v havarijním stavu.

Velké kino bylo postaveno v roce 1932 firmou Baťa podle návrhu, jehož autorství je přisuzováno architektu Františku L. Gahurovi. Původní kapacita hlediště byla 2270 míst, postupně byla snížena.

"Statický posudek jednoznačně doporučuje Velké kino uzavřít, a to také v nejbližších dnech uděláme. Pokračovat v provozu by byl hazard, byť bezprostřední pád budovy nehrozí," uvedl primátorův náměstek Patrik Kamas (ANO).

Záměrem rekonstruovat Velké kino, které je památkově chráněným objektem, se vedení města zabývá už několik měsíců. "Ukázalo se, že Velké kino je v ještě horším stavu, než jsme předpokládali. Závad je celá řada, třeba přetížené nosné ocelové konstrukce, nevhodné zásahy do nich realizované v průběhu doby či nekvalitně a neodborně provedené sváry," uvedl Leopold Bednařík z odboru investic magistrátu.

Kvůli uzavření kina se v něm letos neuskuteční mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, který v něm měl zázemí už od roku 1961. Festival v něm tradičně začínal. Město, které je spolupořadatelem akce, nyní hledá náhradní prostory.

Zatím není jasné, kdy se rekonstrukce objektu a v jakém rozsahu uskuteční. "Vyplyne to až z návrhů, které si radnice nechá zpracovat. Z vybrané varianty vyplyne i cena. Předpoklad je, že půjde minimálně o desítky milionů korun," uvedl mluvčí.

Radnice uzavře i budovu v sousedství radnice na náměstí Míru, ve které sídlí některé odbory magistrátu a rychlé občerstvení. Také u tohoto objektu je důvodem špatný technický stav. "Přízemí je postavené z nepálených cihel, zatímco horní patra z cihel pálených. Ve zdech se začaly objevovat praskliny, proto dům vyklidíme. Naše odbory přestěhujeme pravděpodobně do prostor nedaleko náměstí Míru, s nájemcem provozujícím Minutku ukončíme nájemní smlouvu," uvedla tajemnice Helena Eidová.

(čtk)