ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rehabilitační centrum otevřelo opravený Dům Dr. Maye

29.02.2016

Čeladná (Frýdecko-Místecko) 29. února - Po jedenáctiměsíční náročné rekonstrukci se v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné na Frýdecko-Místecku otevřel Dům Dr. Maye. Oprava budovy s kapacitou 32 lůžek přišla na 26 milionů korun. Během ní byl mimo jiné do vnitřního prostoru historického točitého schodiště vestavěn výtah, který zajišťuje propojení všech tří podlaží. ČTK to dnes oznámilo Beskydské rehabilitační centrum (BRC).

Dům nese jméno zakladatele původního areálu Jana Maye, který lázně v Čeladné založil počátkem 20. století. Budova byla postavena na místě statku, který tam stál ještě v roce 1890. Je pravděpodobné, že základy domu pocházejí z původního statku.

"Přestavbou tohoto dlouhodobě již nevyhovujícího objektu vzniklo moderní oddělení následné péče pro geriatrické pacienty s nejkomfortnějším ubytováním z celého areálu," uvedl ředitel BRC Milan Bajgar.

Pokoje v domě jsou dvoulůžkové. "Mají vlastní sociální zařízení s vybavením pro seniory - sklopnými sedačkami nebo židlemi do sprch, naklápějícími zrcadly, madly. Pokoje jsou vybaveny polohovacími elektrickými lůžky," popsal Bajgar.

V přízemí budovy vznikl vstupní vestibul, který bude sloužit i jako čekárna před rehabilitací. Pacienti tam mají k dispozici i počítače s výukovým manuálem pro komunikaci na internetu. Na vestibul navazuje oddělení léčebné rehabilitace s individuální i skupinovou fyzioterapií, ergoterapii, masérnou, světloléčbou, vodoléčbou, elektroléčbou, lymfodrenážemi a oxygenoterapií.

Před přestavbou byla podle BRC budova využita asi ze 40 procent. Nyní se ji díky dotacím ze švýcarsko-českých fondů podařilo využít maximálně. V původním půdním prostoru vzniklo deset pokojů. Málo využívané přízemí se šatnami a technickým zázemím kuchyně se změnilo v rehabilitační oddělení.

Beskydské rehabilitační centrum v Čeladné se specializuje na léčbu pohybového, oběhového a nervového ústrojí.

(čtk)