ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

USA varovaly Iráčany před rizikem protržení přehrady

29.02.2016

Bagdád 29. února - Irácká vláda a velvyslanectví USA v Iráku varovaly obyvatele před rizikem protržení přehrady u města Mosul. Podle prohlášení, které v noci na dnešek zveřejnil irácký premiér Hajdar Abádí, by se lidé žijící poblíž řeky Tigris měli držet od jejích břehů ve vzdálenosti nejméně šesti kilometrů. Podle americké ambasády je hrozba protržení hráze "vážná a bezprecedentní". Irácký premiér naproti tomu tvrdí, že pravděpodobnost protržení je "velice malá".

Americké úřady na bezpečnostní riziko vyplývající z nestability hráze upozorňují opakovaně, tentokrát je ale jejich varování mimořádně silné. "Nemáme žádnou konkrétní informaci o tom, kdy by k protržení mohlo dojít, ale v rámci nejvyšší opatrnosti chceme upozornit, že rychlá evakuace je nejlepším nástrojem, jak zachránit životy stovek tisíc Iráčanů," uvedla ambasáda a odhadla, že záplavová vlna by v případě protržení přehrady mohla usmrtit až 1,5 milionu lidí.

Masy vody, které by se z přehrady dostaly do řeky Tigris, by už po několika hodinách zaplavily dvoumilionový Mosul, kde by hladina mohla dosáhnout až 21 metrů. Vážné škody by záplavová vlna způsobila i ve městech položených níže po proudu jako je Tikrít, Sámarra a Bagdád.

Přehrada u Mosulu na řece Tigris je největší v Iráku. Hráz dlouhou 3,6 kilometrů vystavěla v 80. letech italsko-německá společnost a o problémech s nestabilním podložím se vědělo od začátku.

Přehradu u Mosulu obsadili v létě 2014 bojovníci z hnutí Islámský stát (IS) a tehdy se hovořilo o tom, že by radikálové mohli stavidla přehrady otevřít záměrně. Irácká armáda spolu s kurdskými oddíly a za podpory amerického letectva ale přehradu dobyla po dvou týdnech zpět.

(čtk)