ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hrad Svojanov opraví část hradeb

29.02.2016

Svojanov (Svitavsko) 29. února - Hrad Svojanov na Svitavsku letos opraví část hradeb, která je v havarijním stavu. Částkou 300.000 korun na stavební práce přispěje Pardubický kraj. Vlastník, jímž je město Polička, zaplatí zhruba půl milionu korun. Poslední dosud neopravovaný úsek hradeb po obnově získá podobu, jakou měl v polovině 19. století, řekl ČTK kastelán Miloš Dempír.

"Tehdy tam bylo dřevěné historické oplocení. Nejdříve bude nutné rozebrat narušenou část při koruně zdiva v délce asi 30 metrů, poté se provedou odvodňovací drenáže, zajistí se statika a hradba se dozdí do původního tvaru," uvedl Dempír.

Kvůli narušenému zdivu bývalého severního paláce byl téměř celou loňskou sezonu uzavřen hrad Litice na Orlickoústecku. Podle Dempíra na Svojanově takový scénář nehrozí. Staticky narušená část leží mimo vlastní areál hradu v úseku propojujícím jej s předhradím, s historickým poplužním dvorem. "Neovlivní to provoz hradu. Po dokončení hradby plánujeme zpřístupnit sousední hradní příkop, zřejmě ale až příští rok," uvedl kastelán.

Pro letošek chystá hrad dvě novinky. V hradní kuchyni se staví historický autentický kachlový sporák, velkou atrakcí pro turisty bude vystavená replika královské koruny Přemysla Otakara II.

(čtk)