ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Španělsko loni zaznamenalo rekordní růst hypoték

27.02.2016

Madrid 27. února - Počet hypotečních úvěrů poskytnutých na koupi obytných nemovitostí ve Španělsku se v loňském roce zvýšil o 19,8 procenta. To představuje nejprudší tempo růstu od roku 2003, kam sahají záznamy. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů tamního statistického úřadu, které jsou další známkou oživení španělského trhu s bydlením.

Objem úvěrů poskytnutých na koupi obytných nemovitostí loni stoupl téměř o čtvrtinu na 25,9 miliardy eur (téměř 700 miliard Kč), tedy nejrychlejším tempem od roku 2005. Zůstal však hluboko pod maximem 188,3 miliardy eur z roku 2006.

Boom na realitním trhu byl dlouhou dobu motorem hospodářského růstu ve Španělsku, kolaps trhu v roce 2008 však uvrhl ekonomiku do vleklé recese a připravil miliony lidí o práci. Ceny domů ve Španělsku se v posledních osmi letech propadly o zhruba 40 procent, v poslední době však poptávka oživuje díky obnovenému hospodářskému růstu a nízkým úrokovým sazbám.

Hrubý domácí produkt Španělska v loňském roce stoupl o 3,2 procenta, což představuje nejprudší tempo růstu od začátku ekonomické krize z roku 2008. Španělská ekonomika se vymanila z recese koncem roku 2013 a nyní patří k nejrychleji rostoucím v Evropské unii.

(čtk)