ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Majitel zámku v Moravském Krumlově popírá dluhy

26.02.2016

Brno 26. února - Majitel zámku v Moravském Krumlově, společnost Reality MK, odmítá, že by měl dluhy, kvůli nimž mu hrozí konkurz. Jde o 6,3 milionu a úroky z prodlení, které požaduje klenotnická společnost Pretis z Nového Města nad Metují. Vlastník argumentuje tím, že podal dovolání proti rozsudku Vrchního soudu v Praze, který je však pravomocný, vyplývá z dokumentů v insolvenčním rejstříku.

Kvůli insolvenčnímu návrhu na vlastníka se před měsícem nekonala dražba zámku, vyvolávací cena měla být 14 milionů korun. Majitel nesmí do ukončení insolvenčního řízení s majetkovou podstatou, tedy se zámkem, nakládat. Město tak musí zároveň čekat, až se situace vyřeší, protože chtělo zámek koupit.

Reality MK je dceřinou společností slovenské výstavní firmy Incheba. Ta v dopise zaslaném na soud potvrdila, že pohledává devět milionů korun, které byly splatné už loni na konci července. "Pohledávku nyní vymáhá exekutor," píše v dopise soudu.

Pretis v insolvenčním návrhu avizoval také pohledávku sesterské společnosti vlastníka zámku Incheba Expo Praha. Ta se podle dokumentů dohodla s Reality MK na splátkovém kalendáři dluhu, jenž činí téměř 2,5 milionu korun.

Vlastník zámku nyní čeká, jak insolvenční soud rozhodne a zda návrh na konkurz zamítne, nebo ho skutečně pošle do konkurzu. Vrchní soud v Praze rozhodl o tom, že Reality MK má zaplatit 6,3 milionu korun a úroky Pretisu loni v červnu. Dovolání podala společnost v srpnu. Kromě zpochybnění nároku na zmíněnou sumu se vlastník zámku dožadoval i odkladu vykonatelnosti rozsudku. "Společnost nyní nemá prostředky na zaplacení a neprodleným výkonem rozhodnutí nebo exekucí by hrozila závažná újma," argumentuje v dovolání právní zástupce firmy.

Spor mezi Reality MK a Pretisem vznikl v roce 2011 kvůli odcizeným šperkům na výstavě v Praze. Město chce zámek koupit, aby jej mohlo postupně opravovat. Dramatické zhoršení technické stavu však nehrozí.

(čtk)