ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Dostavba Průmyslového paláce by mohla stát 800 milionů

26.02.2016

Praha 25. února - Dostavba vyhořelého levého křídla Průmyslového paláce na pražském výstavišti by mohla stát 700 až 800 milionů korun. Do května či června chce mít Praha dodavatele projektové dokumentace. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Podle dřívějších informací by projekt měl stát asi 40 milionů korun.

Město vybírá projektanta ve dvou kolech. Ve druhé polovině března letošního roku by podle Wolfa měla rada vyloučit uchazeče, kteří nesplnili kvalifikační požadavky. Poté vypíše druhé kolo a v květnu či červnu bude mít vybraného zhotovitele projektové dokumentace. Současně město vybírá i dodavatele projektové dokumentace na rekonstrukci síti na výstavišti.

Podle zastupitele Karla Grabeina Procházky (ANO), který je místopředsedou dozorčí rady pražské společnosti Rozvojové projekty Praha, která výstaviště spravuje, ale nebude dostavba požárem zničeného křídla Průmyslového paláce stát 700 či 800 milionů korun, ale miliardu až 1,5 miliardy korun a bude trvat pět až osm let. Dočasně by současný poničený provizorní stan mohla nahradit dvoupatrová montovaná hala. Na místě by stála do doby, než začne plánovaná dostavba historické budovy. Poté by se přesunula do jiné části výstaviště, kde doplní nedostatečnou výstavní kapacitu Křižíkových pavilonů.

Západní křídlo paláce shořelo při požáru v roce 2008. Celkově se škody odhadují na více než miliardu korun. Kromě dostavby křídla, které bude sloužit mimo jiné pro společenské akce a jako kongresový sál, plánuje vedení města i opravu celého výstavního areálu. Potrvá čtyři až pět let a vyjde zhruba na 1,5 miliardy korun. Kdy začne, není jasné.

Situaci kolem holešovického výstaviště, které je památkově chráněno, řeší Praha řadu let. Před časem se město vyvázalo z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se společností Incheba. Některé další akce ale bude tato firma na výstavišti pořádat až do roku 2018.

Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002. Některé budovy budou kvůli špatnému stavu zbourány, diskutuje se třeba o kruhovém divadle Spirála.

(čtk)