ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Legionáři dostanou půl milionu korun na opravy Zámečku

25.02.2016

Pardubice 25. února - Pardubický kraj přispěje Československé obci legionářské půl milionem korun na nejnutnější opravy novorenesanční Larischovy vily. ČTK to sdělil mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Takzvaný Zámeček, kde nacisté během heydrichiády vyslýchali české vlastence, legionáři získali v roce 2014 od společnosti Foxconn. Budova je ve špatném stavu.

"Částka 500.000 korun poslouží na nejnutnější opravy, zejména na rekonstrukci krovu a stropů napadených dřevomorkou, ale také na vypracování podkladů pro podání žádosti o zařazení objektu do Programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury," uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Původní odhady nákladů na opravy vily, která je městskou kulturní památkou, činily 35 milionů korun. Město projekt zařadilo na seznam projektových záměrů, na které bude možné čerpat evropské dotace. Výzvy však zatím nebyly vypsány. Kraj už loni legionářům věnoval 250.000 korun na ošetření trámů napadených dřevomorkou.

Československá obec legionářská se nejspíš pokusí opravy zajistit i bez pomoci evropských dotací. Mohla by je zaplatit s pomocí peněz samospráv či sponzorských darů od firem. Objekt chce využít jako muzeum domácího a zahraničního odboje a pro výstavní a vzdělávací účely. Přízemí a sklepení vily i její zahradu již veřejnosti zpřístupňuje. Pořádá tam pietní akce a branný závod Battlefield pro žáky základních škol. Vila je rovněž jednou ze zastávek pochodu Oheň bez naděje, který připomíná místa a události spojené s heydrichiádou.

Novorenesanční vilu zvanou též Zámeček si nechal v roce 1885 postavit potomek uhlobaronského rodu Jiří Larisch-Mönich podle návrhu architekta Františka Schmoranze staršího. V minulosti měla několik majitelů včetně města nebo podniku Tesla, který objekt využíval především jako kancelářské a skladové prostory. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína. Němci ve sklepeních vily za heydrichiády v roce 1942 vyslýchali české vlastence a obyvatele Ležáků. Na místě dnešního památníku bylo u tří dřevěných sloupů během 19 dnů roku 1942 popraveno 194 Čechů převážně z Pardubic a okolí.

(čtk)