ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Příbram chce investorům zprostředkovat soukromé pozemky

24.02.2016

Příbram 24. února - Příbram hledá vlastníky pozemků, kteří by byli ochotni je prodat či pronajmout investorům zajímajícím se o podnikání ve městě. Na radnici se obrátil například zahraniční investor, který má zájem v Příbrami vybudovat konzervárnu. Město ale už žádné vhodné volné pozemky nemá, řekl dnes novinářům starosta Jindřich Vařeka (ANO).

"Pokoušeli jsme se některé v minulosti prodané pozemky získat zpět do vlastnictví města, ale městská kasa není v takové kondici, aby si to mohla dovolit. Můžeme však sehrát roli zprostředkovatele mezi investory a soukromými vlastníky pozemků. Majiteli pozemku můžeme najít vhodného investora a investorovi zase vhodný pozemek," uvedl Vařeka. Cílem je podle něj zvýšit počet volných pracovních míst a snížit nezaměstnanost.

Poslední volný pozemek, který patří městu, je podle starosty v průmyslové zóně Balonka. Má rozlohu asi 23.000 metrů čtverečních a situaci komplikuje to, že přes něj vede jeden z největších kanalizačních řadů v Příbrami.

Firem, které hledají v Příbrami místo pro založení nových podniků, je více. Kromě konzervárny jde podle Vařeky o společnost vyrábějící spojovací materiál a zájem o další pozemek má podle informací z radnice také firma PBtisk, která působí na Balonce a zabývá se polygrafickou výrobou.

Současná koalice ANO a TOP 09 tvrdí, že město v minulosti rozprodalo pozemky v zónách v některých případech i za nevýhodných podmínek. Bývalý starosta Josef Řihák (ČSSD) kritiku už dříve odmítl. Město za jeho vedení podle něj draze vykoupilo například právě pozemky v zóně Balonka a prodávalo je pak těm, kteří vytvořili nová pracovní místa.

Na Příbramsku je dlouhodobě největší nezaměstnanost ve středních Čechách. Na konci ledna činila 8,2 procenta. Naopak nejpříznivější situace v regionu je tradičně v okrese Praha-východ, kde je nezaměstnanost na úrovni 2,7 procenta. To je i nejnižší hodnota mezi okresy v rámci celé republiky.

(čtk)